Zahraničné

Inšpektori OSN potvrdili opakované použitie chemických zbraní v Sýrii

Chemický útok v Sýrii - 2
Zdroj: SITA

V správe sa však neuvádza, či boli za chemické útoky zodpovedné vládne jednotky či opozícia.

Chemické zbrane boli s najväčšou pravdepodobnosťou použité v piatich zo siedmich útokov vyšetrovaných tímom expertov OSN V Sýrii. Podľa agentúry Reuters to vyplýva z dnes zverejnenej správy inšpektorov OSN.

Zdroj: SITA
Chemické zbrane boli rozhodne použité počas útoku blízko Damasku z 21. augusta, a pravdepodobne počas štyroch ďalších útokov na rôznych miestach medzi marcom a koncom augusta tohto roka, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na inšpektorov OSN. V správe sa však neuvádza, či boli za chemické útoky zodpovedné vládne jednotky či opozícia.

"Misia Spojených národov dospela k názoru, že chemické zbrane boli v prebiehajúcim konflikte medzi stranami v Sýrskej arabskej republike použité," uvádza sa v konečnej správe šéfa inšpektorov OSN, švédskeho profesora Akeho Sellströma.

V správe sa ďalej píše, že obeťami boli v mnohých prípadoch vojaci i civilisti - napriek tomu, že nebolo vždy možné s určitosťou stanoviť priame prepojenie medzi útokmi, obeťami a predpokladanými dejiskami incidentov, cituje Reuters.

Sellström zverejnil počiatočnú správu o činnosti inšpektorov OSN v Sýrii 16. septembra. V nej sa uvádzalo, že na základe materiálu zhromaždeného pri Damasku existujú "jasné a presvedčivé dôkazy použitia rakiet zem-zem s obsahom nervového plynu sarin".
Konflikt v Sýrii si od marca 2011 podľa OSN vyžiadal už viac než 100.000 obetí.

NEW YORK, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.