Zahraničné

Americká snemovňa presvedčivo schválila návrh rozpočtu na nasledujúce dva roky

Kapitol - sídlo Sídlo Senátu a Snemovne USA
Zdroj: SITA

Dohoda by mala odvrátiť ďalší výpadok vo vládnych financiách po dobu dvoch rokov.

Republikánmi ovládaná americká Snemovňa reprezentantov poľahky schválila vo štvrtok kompromisný návrh rozpočtu na nasledujúce dva roky, ktorým sa skončia niektoré automatické škrty vo výdavkoch federálnych agentúr. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Zdroj: SITA
Návrh rozpočtu, ktorý schválili v pomere 332-94, podporuje americký prezident Barack Obama, jeho demokratickí spojenci i prevažná väčšina republikánov v Snemovni, píše agentúra AP. Prijať ho musí ešte Senát, kde sú republikáni skeptickejší. Demokratmi vedená horná komora Kongresu však s najväčšou pravdepodobnosťou návrh rozpočtu na budúci týždeň schváli a posunie na podpis Obamovi.

Dohoda o rozpočte, ktorú v noci na stredu dosiahli vyjednávači v americkom Kongrese, by mala odvrátiť ďalší výpadok vo vládnych financiách po dobu dvoch rokov. Dohodnuté opatrenie "otupí" účinok automatického "odňatia" výdavkov tým, že umožní federálnym agentúram a niektorým programom minúť 63 miliárd dolárov v priebehu viac ako dvoch rokov, zatiaľ čo úspory sa budú realizovať inde. Zároveň poskytne 20-23 miliárd dolárov na zníženie deficitu v priebehu desiatich rokov.

WASHINGTON, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.