Horúčavy v Stredomorí: Padajú teplotné rekordy, niekde namerali už 40 stupňov

V prímorských oblastiach na juhu Európy sa začalo leto.

V štátoch v oblasti Stredozemného mora sa začalo leto. Vysoké teploty pokorili mesačné rekordy. Mimoriadne teplo vyhnalo ľudí z domovov na pláže, no musia dodržiavať opatrenia spojené s koronavírusom.

Za vysoké teploty, ktoré dosahujú až 40 stupňov Celzia, može príliv veľmi teplého vzduchu, ktorý sa dostáva do Európy z Afriky. Rekordy namerali v nedeľu hneď v niekoľkých krajinách, píše portál imeteo.sk.

Sicílske Palermo dosahovalo 39,9 stupňov, čím bol prekonaný historický mesačný teplotný rekord z mesta Trapani, ktorý bol nameraný 23.5.2006 na úrovni 39,4 °C.

Veľmi teplé počasie hlási aj Cyprus, kde teplota dosiahla 41,5 °C. Na gréckom ostrove Heraklion namerali až 41,8 °C.

Ešte teplejšie je v Turecku, kde teplota dosiahla až 43 °C a najvyššia teplota bola nameraná v Egypte. Káhira hlási až +45 °C, čím bol pokorený májový rekord, ktorý má hodnotu 43 °C.

Teplé počasie by v oblasti Stredozemného mora malo prevládať aj v nasledujúcich dňoch.

Grécko za prísnych opatrení otvorilo verejné pláže

V Grécku sa v sobotu otvorilo pre verejnosť všetkých 515 oficiálnych pláží. Otvorenie pláží, ku ktorému došlo v čase 40-stupňových horúčav, sprevádzali prísne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu, informuje agentúra DPA.

Na ploche 1000 metrov štvorcových pláže nemôže byť viac ako 40 ľudí. Jednotlivé slnečníky musia byť od seba vzdialené aspoň štyri metre a ležadlá jeden meter.

Stánky s občerstvením môžu zákazníkom predávať iba balené jedlo a nápoje, nie však alkohol. Grécka verejnoprávna televízna a rozhlasová stanica ERT informovala, že reštrikcie sa v prvý deň na plážach v zásade dodržiavali.

Prevádzkovateľom, ktorý obmedzenia nedodržia, hrozí až 30-dňové zatvorenie pláže a pokuta do výšky 20 000 eur.

ATÉNY/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Stredomorie

Dôležité udalosti