Zahraničné

Vojna sa vracia! Ukrajinská armáda zaútočí na rebelov na východe krajiny

Na Ukrajine sa opäť bojuje.
Na Ukrajine sa opäť bojuje. Zdroj: SITA

Šance na mierové riešenie konfliktu na východe Ukrajiny boli premrhané.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nepredĺžil prímerie s proruskými separatistami na východe krajiny, ktoré vypršalo v pondelok o 21.00 h SELČ. Informovala o tom agentúra DPA, ktorá citovala Porošenkovu kanceláriu. 

Zdroj: SITA

Ako ďalej uviedla agentúra Reuters, Porošenko prehlásil, že ukrajinská armáda zaútočí a oslobodí ukrajinské územia. Ukrajinský prezident dodal, že akékoľvek šance na mierové riešenie konfliktu na východe Ukrajiny boli premrhané kvôli protizákonnému počínaniu proruských rebelov.

"Rozhodnutie nepredĺžiť prímerie je našou odpoveďou teroristom, militantom a rabujúcim lupičom," odkázal Porošenko podľa internetovej stránky BBC.

Porošenkove rozhodnutie neobnoviť jednostranné prímerie prichádza len niekoľko hodín po jeho telefonickom rozhovore s francúzskym a ruským prezidentom - Francoisom Hollandom a Vladimirom Putinom, v ktorom sa štátnici údajne zhodli na dôležitosti zloženia zbraní.

Pri zostrelení ukrajinských strojov boli zrejme použité ruské zbrane

Americký veliteľ síl NATO v Európe Philip M. Breedlove dnes uviedol, že zbrane proruských separatistov použité pri zostrelení ukrajinských lietadiel a vrtuľníkov pravdepodobne dodala Moskva. Uviedla to dnes tlačová agentúra AP.

Medzi zlikvidovanými ukrajinskými strojmi bolo napríklad aj transportné lietadlo, ktorého zostrelenie 14. júna si vyžiadalo smrť všetkých 49 ľudí na palube.

Generál Philip M. Breedlove uviedol tieto tvrdenia na dnešnej tlačovej konferencii v Pentagóne.
Generál povedal, že fakty ešte stále posudzujú odborníci, ale pokladá za "veľmi pravdepodobné", že tieto zbrane poskytlo Rusko.

Podľa generála Breedlova Rusi dodávajú celú škálu ťažkých zbraní separatistom, ktorí bojujú na východe Ukrajiny - sú medzi nimi aj protilietadlové zbrane. Generál tiež dodal, že aj keď existujú pozitívne signály o vývoji smerujúcom k ukončeniu konfliktu, on sám je opatrný, keďže Rusko naďalej poskytuje podporu separatistom.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti