Vojak SS v liste prezradil, kde sa ukrýva nacistický poklad v hodnote miliardy eur

Maggie 1 KOMPLET_tvnoviny.mp4
Zdroj: YouTube

V zbierke sú okrem iného zlaté tehličky, šperky či mince.

Až 28 ton zlata nacistov, ktoré má hodnotu viac ako jednej miliardy eur, by sa mohlo skrývať u našich severných susedov v Poľsku. Píše thefirstnews.com.

Zbierka zlatých tehličiek, šperkov a mincí by sa mohla ukrývať na dne viac ako 60-metrovej zničenej šachty v areáli paláca Hochberg neďaleko Vroclavu.

Vedci zo Sliezskej nadácie tvrdia, že majú v rukách aj rukolapný dôkaz. Má ním byť denník príslušníka SS, v ktorom sa píše, že poklad „pochovali" v posledných dňoch vojny aj s mŕtvolami niekoľkých svedkov.

Súčasťou pokladu majú byť vklady z Nemeckej ríšskej banky, ale napríklad aj cennosti od tamojších boháčov, ktorí ich dávali nemeckým vojakom do úschovy v čase, keď sa do Vroclavu blížila Červená armáda.

Vedúci nadácie Roman Furmaniak uviedol, že s informáciou vyšiel von, aby presvedčil vládu, aby začala po poklade pátrať.

Roman Furmaniak je presvedčený, že poklad v Hochbergu je jedným z jedenástich, ktoré sa majú skrývať na juhu Poľska, v častiach Česka a na východe Nemecka.

V 75-ročnom denníku sa vraj píše: „Doktor Grudmann jeho ľudia už v areáli paláca pripravili hlbokú šachtu. Do debničiek sme vložili šperky, mince a ingoty. Mnoho z nich bolo poškodených. Keď sme to dokončili, tak sme šachtu vyhodili do vzduchu a zakryli."

Günther Grundmann bol reštaurátorom nemeckých cenností v Dolnom Sliezsku pred a počas vojny. V roku 1942, z obavy pred spojeneckými náletmi, dostal za úlohu katalogizovať cennosti v ríšskych múzeách a inštitúciách.

VROCLAV/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poklad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.