Zahraničné

OBRAZOM: Najdlhší ľudský had na svete. Ľudia sa lúčia s Mandelom

Na Mandelu stoja ľudia rady
Zdroj: SITA

Bývalému juhoafrickému prezidentovi chcú povedať posledné zbohom.

Tisícky ľudí v hlavnom meste Juhoafrickej republiky Pretórii vytvorili dlhý rad pred rakvou Nelsona Mandelu, ktorú na tri dni vystavili v sídle vlády. Práve na tomto mieste zložil v roku 1994 bývalý bojovník proti apartheidu sľub ako prvý černošský prezident tejto krajiny.

Spolu s tisícmi Juhoafričanov stáli v rade pred majestátnou budovou sídla vlády aj zahraniční hostia - politici i celebrity, aby sa poslednýkrát pozreli do tváre mužovi, považovanému za otca demokracie v JAR. Niektorí z čakajúcich niesli na chrbtoch malé deti.

Zdroj: SITA

Medzi tými, ktorí prišli k Mandelovej vystavenej truhle, boli napríklad spevák Bono, modelka Naomi Campbellová, prezident Zimbabwe Robert Mugabe a posledný beloch vo funkcii prezidenta JAR Frederik de Klerk, ktorý dostal spolu s Mandelom Nobelovu cenu za mier. Keď prechádzal okolo rakvy, utieral si z tváre slzy.

Zdroj: SITA

Mandelu obliekli do jednej z jeho farebných batikovaných košieľ vyrobených v Indonézii. Cez je vidieť hnedožltú košeľu a tvár Mandelu, spodná časť jeho tela je zakrytá. Pri rohoch rakvy stoja štyri strážcovia.

Laureáta Nobelovej ceny za mier Nelsona Mandelu pochovajú v nedeľu v rodinnom sídle v dedine Qunu v provincii Východné Kapsko, 700 kilometrov na juh od Johannesburgu.

Zdroj: SITA

Zdroj: SITA

Zdroj: SITA

PRÉTORIA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.