Benátky opäť pod vodu: Vysoký príliv zaplavil štvrtinu mesta

autobus.jpg
Zdroj: TASR/AP

Ďalší nadpriemerne vysoký príliv sa očakáva v noci z piatka na sobotu.

Nadpriemerne vysoký príliv zaplavil približne štvrtinu územia talianskeho mesta Benátky. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Výška morskej hladiny dosiahla vo štvrtok večer 116 centimetrov, čo je tretia najvyššia hodnota, akú v meste lagún namerali počas júna.

Takto vysoké prílivy, nazývané acqua alta, sú v Benátkach v tomto období roka zriedkavé. Podľa expertov ho tentoraz vyvolali pozostatky atmosférického systému, ktorý vznikol nad Atlantickým oceánom a v sprievode silného vetra a dažďa zasiahol aj severné oblasti Talianska.

Ďalší nadpriemerne vysoký príliv sa očakáva v noci z piatka na sobotu. Doposiaľ najvyšší júnový príliv zaznamenali v Benátkach v roku 2012, keď morská hladina stúpla na 121 centimetrov. V júni 2016 dosiahla 117 centimetrov.

Napriek nadpriemerne vysokému štvrtkovému prílivu zatiaľ miestne úrady nenainštalovali na uliciach lávky pre chodcov. Tie sa spravidla zvyknú využívať len od septembra do apríla, keď je úroveň morskej hliadiny v Benátskej lagúne najvyššia.

Do Benátok i ostatných talianskych prístavov stále nemôžu prichádzať lode s turistami, čo je jedno z opatrení zavedené proti šíreniu nového koronavírusu.

BENÁTKY/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.