Zahraničné

Vedci zrejme definitívne odhalili pravdu o snežnom mužovi

Jeti, yeti
Zdroj: shutterstock

Na základe analýzy DNA.

Údajné chlpy yetiho a bigfoota, nájdené v rôznych oblastiach sveta, pochádzajú v skutočnosti z medveďov, vlkov a ďalších známych zvierat. Zistili to britskí a švajčiarski vedci na základe analýzy DNA.

Výskum odštartoval v roku 2012, keď sa odborníci z Oxfordskej univerzity a Kantonálneho múzea zoológie v Lausanne obrátili s otvorenou výzvou na múzeá, vedcov a amatérskych bádateľov, aby im poskytli akékoľvek vzorky, ktoré podľa ich názoru pochádzajú zo záhadného yetiho.

Zdroj: shutterstock

Údajný neznámy hominid sa podľa doposiaľ neoverených správ svedkov vyskytuje v oblasti Himalájí a ruskej Sibíri. Jeho obdoba z regiónu Severnej Ameriky sa nazýva bigfoot. Britskí a švajčiarski výskumníci analyzovali vzorky z oboch týchto geografických oblastí.

Členovia tímu pod vedením Bryana Sykesa z Oxfordskej univerzity celkovo skúmali 36 vzoriek údajného ochlpenia z yetiho, resp. bigfoota nájdených v Bhutáne, Indii, Indonézii, Nepále, Rusku a Spojených štátov.

Zistili, že všetky chlpy pochádzali z bežných, už popísaných živočíšnych druhov: prevažne z medveďov, ale tiež z vlkov, kráv, koní, oviec, jeleňov, medvedíkov čistotných, tapírov, dikobrazov a dokonca aj z človeka. Dve vzorky patrili dávnemu, doposiaľ neznámemu druhu medveďa bieleho, ktorý kedysi žil v oblasti Himalájí.

Šéf vedeckého tímu Bryan Sykes však zdôraznil, že výsledky štúdie nemožno interpretovať v tom zmysle, že definitívne vyvrátila existenciu yetiho a ďalších údajných "anomálnych primátov". Nevylúčil pritom, že budúcnosť môže priniesť dôkazy, ktoré jestvovanie tajomného hominida potvrdia.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti