Na kauciu prepustili jedného z policajtov, ktorí zatýkali Floyda

marcel_tab_web.png
Zdroj: TASR/AP

Zložil kauciu vo výške 750-tisíc dolárov.

Jedného z policajtov obvinených z napomáhania a navádzania k vražde Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel 25. mája v meste Minneapolis pri policajnom zásahu, prepustili v stredu popoludní miestneho času z väzenia na kauciu.

Informovala o tom agentúra AP s tým, že 37-ročného Thomasa Lanea prepustili po zložení kaucie vo výške 750.000 dolárov z väzenia v okrese Hennepin v štáte Minnesota. Zvyšní dvaja policajti obvinení z rovnakých trestných činov aj štvrtý policajt obvinený z vraždy Floyda ostávajú podľa záznamov väzenského zariadenia naďalej vo väzbe.

Prepustený Lane je obvinený z napomáhania a navádzania k vražde druhého stupňa pri zatýkaní 46-ročného Floyda. Ten zomrel po tom, ako mu iný policajt, Derek Chauvin, vyše osem minút kľačal na krku, hoci sa Floyd opakovane sťažoval, že nemôže dýchať.


Laneov právny zástupca Earl Gray sa k prepusteniu svojho klienta bezprostredne nevyjadril. Minulý týždeň však povedal, že Lane bol na polícii nováčikom a jediné, čo pri zatýkaní Floyda spravil, bolo, že mu držal nohy tak, aby nemohol kopať. Uvádzal tiež, že Lane vyjadril pri zatýkaní znepokojenie a Chauvina sa dvakrát spýtal, či by Floyda nemohli pretočiť na bok. Chauvin, ktorý je v súčasnosti obvinený z vraždy druhého stupňa, to však odmietol.

Laneov právnik zároveň uviedol, že jeho klient vykonal v sanitke kardiopulmonálnu resuscitáciu a Floyda sa pokúsil oživiť. Denníku Star Tribune právnik povedal, že má v pláne podať na súde návrh na stiahnutie obvinení voči jeho klientovi.

MINNEAPOLIS/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kaucia

Dôležité udalosti