VIDEO: Policajti v USA zabili ďalšieho Afroameričana pri zatýkaní. Protesty sa ešte viac vyostrili

Ilustračný záber
Zdroj: TASR/AP

Demonštranti zapálili reštauráciu, pred ktorou muža polícia zastrelila.

V Spojených štátoch amerických ešte neutíchli protesty za smrť Afroameričana Georgea Floyda a polícia v Atlante má ďalší veľký problém. Pri policajnom zásahu a zatýkaní Afroameričana Raysharda Brooksa (27) padli výstrely. Pre mnohých boli zbytočné a vyhasol tak mladý život. To spôsobilo vyostrenie protestov a demonštranti zapálili reštauráciu, pred ktorou sa incident stal, uviedla CNN. 

Políciu na miesto privolali v piatok večer do reštaurácie rýchleho občerstvenia po sťažnosti, že v príjazde k výdaju jedla spí v aute muž. Rayshard Brooks následne neprešiel skúškou triezvosti a mali ho zadržať. Došlo však k potýčke, pri ktorej muž vzal policajtovi jeho elektrošokovú pištoľ taser.


Video zábery incidentu ukazujú, že muž utekal pred políciu, náhle sa otočil a taserom zjavne mieril na policajta. Ten siahol po svojej služobnej zbrani, na čo sa unikajúci muž znova obrátil a potom padol výstrel. Muž zomrel po prevoze do nemocnice.

Pitva potvrdila, že muža zasiahli dva výstrely do chrbta z policajnej zbrane, čo spôsobilo poškodenie vnútorných orgánov a masívne krvácanie.

Policajta Garrett Rolfe, ktorý na muža strieľal, prepustili z policajného zboru. Jeho kolegu premiestnili mimo prácu v teréne. Pre túto kauzu rezignovala aj šéfka polície v tomto meste Erika Shieldsová.

V Atlante vypukli násilné protesty. Niektorí z účastníkov zapálili reštauráciu, pri ktorej Brooks zomrel, iní blokovali miestnu diaľnicu. Miestna prokuratúra uviedla, že v priebehu tohto týždňa zverejní, či v prípade znesie obvinenie.

„Obeť nepredstavovala pre nikoho žiadnu hrozbu, a tak sa zdá prehnané, že sa situácia vyhrotila a skončila sa smrťou," uviedol miestny štátny zástupca paul Howard.

ATLANTA/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Atlanta

Dôležité udalosti