Schengen, ako sme ho poznali, je takmer späť. Aká je situácia v prímorských krajinách?

Európa dnes spúšťa ďalšiu veľkú vlnu uvoľňovania opatrení.

Schengen, ako sme ho poznali, je takmer späť. Európa dnes (15. júna) spúšťa ďalšiu veľkú vlnu uvoľňovania opatrení. Z otvorených hraníc sa napríklad tešia Taliani, Gréci spúšťajú letnú sezónu.

Letisko v Miláne oslavuje príchod turistov s pompou. Keďže Európa sa otvára, Taliani čakajú na turistov s nádejou. Meranie teploty však zostáva samozrejmosťou, rovnako ako rozostupy či povinné rúška.

Na otvorené hranice sa spoliehajú aj obchodníci v Ríme. Veria, že o pár dní sa „večné mesto" zaplní a na prázdne námestia už budú len nostalgicky spomínať.

Španielsko vstupuje do poslednej fázy uvoľňovania. Európskych turistov síce privíta bez obmedzení až od nedele, prvé tisícky nemeckých dovolenkárov však už smerujú na ich obľúbenú Malorku. Baleárske ostrovy totiž spustili pilotný projekt, aby preverili bezpečnostné opatrenia a pripravili sa na nával ľudí po otvorení hraníc.

Letnú dovolenkovú sezónu dnes oficiálne spúšťa Grécko. Zatiaľ sú otvorené letiská v Aténach a Solúne, odkiaľ sa turisti na ostrovy môžu dopraviť trajektmi. Priamu medzinárodnú dopravu obnovia 1. júla.

Krajina síce potrebuje zachrániť ekonomiku, prioritou vlády je však urobiť z Grécka najmä bezpečnú dovolenkovú destináciu. Turistov bude náhodne testovať na letiskách.

Kým v európskych letoviskách je nákaza na ústupe, rekordný počet infikovaných aj obetí hlási Turecko či Egypt.

Práve severoafrická krajina sa pritom dovolenkárov už nevie dočkať a svoje letiská otvára už o dva týždne. Pre zahraničných turistov otvorí tri provincie v prímorských oblastiach, v ktorých je situácia najpriaznivejšia.

Viac v reportáži Ivany Miklánkovej.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

 

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Schengen

Dôležité udalosti