Zahraničné

Prvé vyjadrenie Nicolasa Sarkozyho v televízii o vážnom obvinení

Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy
Zdroj: SITA

Bývalý francúzsky prezident obvinil vládu zo zneužívania súdnictva.

Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy poprel akékoľvek previnenie sa voči zákonom a obvinenia zo zneužitia moci označil za "smiešne". Predchodca Francoisa Hollanda v stredajšom rozhovore pre verejnoprávnu televíziu TF1 zároveň obvinil vládu, že zneužíva súdnictvo na politické ciele.

Vo vôbec prvom verejnom vystúpení v médiách od prehratých prezidentských volieb pred dvoma rokmi konkrétne spomenul ministerku spravodlivosti Christiane Taubirovú a premiéra Manuela Vallsa, ktorí podľa neho celý proces vyšetrovania manipulujú a majú k dispozícií utajované podrobnosti jeho prípadu. Podľa v utorok zadržaného nástupcu Jacquesa Chiraca na francúzskom najvyššom poste je cieľom "ponížiť" jeho osobu.

Zdroj: SITA

„Cítil som, že situácia je vážna, a preto musím povedať francúzskemu obyvateľstvu, že čelíme politickému zneužívaniu, ktoré je dnes súčasťou právneho systému," uviedol Sarkozy v rozhovore.

„Chcem povedať všetkým, ktorí toto pozerajú a počúvajú, že som ich nikdy nezradil a nikdy som sa nedopustil niečoho, čo ide proti princípom republiky a právneho štátu. Som úprimne šokovaný z toho, čo sa stalo," ďalej uvádza.

„Nebudem žiadať o špeciálne zaobchádzanie. Ak som urobil chybu, budem čeliť následkom. Nie som muž, ktorý uteká od zodpovednosti."

Predmetom vyšetrovania Sarkozyho osoby sú tvrdenia, že ako prezident zneužil svoj vplyv na zmarenie vyšetrovania nezrovnalostí vo financovaní jeho kampane pred voľbami v roku 2007. Okrem toho je podozrivý aj z korupcie a "porušenia služobného tajomstva" pre vlastný prospech.


PARÍŽ/Reuters, SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.