Holandská polícia zatkla 400 ľudí na násilnom proteste

Vládou prijaté opatrenia na zastavenie šírenia koronavírusu prerástli do potýčok.

Holandská polícia zatkla v nedeľu asi 400 osôb po tom ako demonštrácia v meste Haag proti vládou prijatým opatreniam na zastavenie šírenia koronavírusu prerástla do potýčok s políciou. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa polície sa násilnosti na pôvodne pokojnom proteste objavili po tom, ako sa doňho zapojili desiatky futbalových fanúšikov. V blízkosti hlavnej železničnej stanice v meste zasypali policajtov kameňmi a dymovnicami. Futbaloví fanúšikovia a iné skupiny protestujúcich prišli do Haagu z celého Holandska.

Na rozohnanie davu bola nasadená jazdná polícia a vodné delo. Po policajnej akcii neboli hlásené žiadne zranenia. Presné údaje o počte demonštrantov neboli k dispozícii. Primátor mesta Johan Remkes pôvodne protest zakázal. Neskôr však povolil demonštráciu s obmedzenou dĺžkou trvania.

"Toto nemá nič spoločné s demonštrovaním alebo so slobodou prejavu. Táto skupina sa zámerne snažila narušiť verejný poriadok," uviedol po proteste. Demonštranti tvrdia, že navrhovaný zákon, ktorý formálne potvrdzuje koronavírusové opatrenia, zachádza príliš ďaleko a je protiústavný.

HAAG/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Holandsko

Dôležité udalosti

Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarne Azovstaľ ON-LINE
  • Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarsky komplex Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, v ktorom sa skrývali poslední ukrajinskí vojaci brániaci toto mesto pred ruskou agresiou. (AFP)

  • Spojené štáty vyjadrili hlboké znepokojenie z avizovanej návštevy vysokej komisárky OSN pre ľudské práva v Číne.

  • Taliansko vypracovalo mierový plán pre Ukrajinu, ktorý predložilo generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi.