Julian Assange má na krku nové obvinenia, spolu ich už 18

Quentin Tarantino a Daniella Pick
Zdroj: TASR/AP

Assangeovi právnici tvrdia, že obvinenia vznesené americkými úradmi sú politicky motivované.

Americké úrady rozšírili text obžaloby voči zakladateľovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

Americké úrady voči Assangeovi vzniesli už 18 obvinení, väčšinu na základe zákona o špionáži. Najnovšie rozšírili text obžaloby v prípade obvinenia zo sprisahania zameraného na preniknutie do počítačových systémov.

Do textu boli pridané nové dôkazy o tom, že Assange na tejto trestnej činnosti spolupracoval s hackermi zo skupín LulzSec a Anonymous. V spolupráci s nimi "neoprávnene vstúpil vo vládneho počítačového systému členskej krajiny NATO," uvádza sa v upravenom znení obžaloby, z ktorého citovala agentúra AFP.

Assangea takisto obviňujú so spolupráce s niekdajším analytikom americkej rozviedky Bradleym Manningom s cieľom získať prístup do počítačov amerického ministerstva obrany. Z Manninga sa neskôr stala trans žena Chelsea Manningová.

Assangeovi právnici tvrdia, že obvinenia vznesené americkými úradmi sú politicky motivované.

Zakladateľ WikiLeaks sa v súčasnosti nachádza v londýnskej väznici Belmarsh. USA žiadajú o jeho vydanie. Súdny proces, v rámci ktorého sa bude rozhodovať o americkej žiadosti, sa má začať v septembri.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Julian Assange

Dôležité udalosti