Európsky parlament žiada zrušiť kontroly medzi krajinami zóny voľného pohybu

Ilustračné foto.
Zdroj: Shutterstock/artjazz

Obávajú sa, aby dočasné kontroly na niektorých vnútorných hraniciach netrvali roky.

Otvorte všetky hranice vo vnútri schengenského priestoru, Európsky parlament žiada zrušiť kontroly medzi krajinami zóny voľného pohybu. Členské štáty otvárajú hranice jednotlivo podľa epidemiologickej situácie. Podľa poslancov to ale prispieva k prehlbovaniu hospodárskej krízy, keďže to bráni v obchode a dochádzaní za prácou.

Slovenské hranice vyzerajú už ako pred koronou, s výnimkou priechodov na Ukrajinu nikde nikoho policajti nezastavia. Inde v Európe to ale také samozrejmé nie je. Europoslanci vyzvali členské štáty, aby začali znova rešpektovať jedno zo základných práv Európanov.

„Európska únia tlačí na koordinované otváranie hraníc najmä preto, lebo žiadne bilaterálne dohody tu nemajú miesto a musia platiť základné práva ľudí pre slobodu pohybu v rámci Schengenu, myslí si poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (KDH, EĽS).

„Ide o to koordinovať to, pretože Schengen okrem iného je typický tým, že ak otvoríme pre Rakúsko povedzme že hranice, tak z Rakúska príde ktokoľvek podľa rakúskych pravidiel a pokiaľ nebudú rovnaké, tak sa môže stať, že v konečnom dôsledku to pôjde proti nám," konštatoval europoslanec Miroslav Číž (Smer-SD, SaD).

Europoslanci sa obávajú, aby dočasné kontroly na niektorých vnútorných hraniciach netrvali roky. Súčasťou koordinovaného postupu pri ich otváraní by mal byť podľa nich aj pohotovostný plán pre prípad druhej vlny ochorenia.  „Ak chcem však ochrániť ekonomiku v Európe, tak samozrejme tieto hranice musia byť otvorené," konštatoval europoslanec Peter Pollák (OĽaNO, EĽS).

„Verím, že už do konca tohto mesiaca alebo minimálne v horizonte niekoľkých týždňov sa vrátime k plnému Schengenu," dodal europoslanec Michal Šimečka (PS, Obnovme Európu).

Problém je, že kým Európa je už z väčšej časti bezpečná, z Moskvy, New Yorku či Ria môže kedykoľvek priletieť nakazený Slovák a krížom cez otvorenú Európu sa presúvať až domov.

Premiér Igor Matovič by bol rád, aby úrady o príletoch našich občanov z rizikových krajín do schengenského priestoru vedeli vopred. Veľmi rýchlo prepojiť informačné systémy jednotlivých členských krajín schengenského priestoru, aby my sme vedeli, že ktokoľvek z našich občanov, keď bol mimo Schengenu, keď bol v Brazílii, kde bol v Amerike, keď bol v Moskve, jednoducho niekde, kde ten problém dnes je obrovský, aby my sme tú informáciu aspoň teda dostali, aby sme toho človeka kontaktovali," vyhlásil.

Pozrite si reportáž, ktorú spracoval Tomáš Velecký.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Schengen

Dôležité udalosti