Sibír opäť ničia lesné požiare. Rusi sa ich ani nesnažia likvidovať

Anakonda.
Zdroj: TV Markíza

Za tento postoj kritizujú ruskú vládu ochrancovia prírody.

Lesné požiare na Sibíri sa nedarí zastaviť. Plamene zničili už najmenej milión hektárov lesa. V oblasti je netypicky horúce počasie, čo rozširovaniu plameňov značne pomáha.

V severných oblastiach Ruska horí vyše 70 lesných požiarov. Mnohé z nich likvidujú hasiči, ale väčšina sa šíri nekontrolovateľne. Každý jeden zasiahol niekoľko tisíc hektárov lesných porastov.

Požiarmi je najviac postihnutý Čukotský polostrov na ruskom Ďalekom východe, kde aktuálne vyčíňa niekoľko požiarov. Dym už cítia aj v meste Jakutsk, ktoré je od epicentra požiarov vzdialené asi 400 kilometrov.

Mnohé požiare však hasiči nelikvidujú, pretože sa k nim nedá dostať alebo priamo neohrozujú obydlia. Za tento postoj kritizujú ruskú vládu ochrancovia prírody. Iné krajiny sa takmer vždy snažia požiare likvidovať pomocou lietadiel či vrtuľníkov.

Ruskí hasiči tiež trpia nedostatkom financií. Odborníci sa obávajú, že sa zopakuje situácia z minulého roka, keď ani vtedy hasiči väčšinu požiarov nelikvidovali.

Ruská Sibír a Ďaleký východ je riedko osídlený a požiare priamo neohrozujú mestá či dediny. Dym z nich sa však dostane ďaleko a potom škodí obyvateľstvu.


MOSKVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.