Zahraničné

Hurikán Arthur narušil oslavy Dňa nezávislosti, tisícky ľudí ostali bez elektriny

Hurikán Arthur v Severnej Karolíne.
Zdroj: SITA

Ale narobil iba malé škody.

Prvý hurikán tohtoročnej Atlantickej sezóny spôsobil na východnom pobreží USA oveľa menšie škody, ako sa predpokladalo, asi 40-tisíc tisíc ľudí v Severnej Karolíne však pripravil o dodávky elektriny a piatkové oslavy amerického Dňa nezávislosti na východnom pobreží zalial dažďom, informovala agentúra Associated Press.

Zdroj: SITA

Neboli hlásené žiadne úmrtia ani zranenia, čo guvernér Severnej Karolíny Pat McCrory na tlačovej konferencii v Raleigh označil za "veľmi dobrý deň".

Hoci Arthur dosiahol pevniny v Severnej Karolíne v noci na piatok ako hurikán druhého stupňa na päťstupňovej stupnici a s rýchlosťou vetra do 163 kilometrov, do piatkového popoludnia zoslabol a potom zamieril na sever pozdĺž Atlantického pobrežia už ako búrka prvého stupňa, uviedlo americké Národné hurikánové centrum (NHC) v Miami. 

Silný dážď si vynútil zrušenie alebo preloženie tradičných prehliadok a ohňostrojov pri pobreží štátov New Jersey, Maine a Massachusetts, informovali médiá.

Arthur je prvý od superbúrky Sandy

NHC varovalo pred pobrežnými záplavami v Novom Anglicku, kam hurikán dorazil v noci nadnes. Má tam napršať od päť do 10 centimetrov zrážok. Vlnobitie môže byť nebezpečné od Severnej Karolíny až po Kanadu, uviedlo.

Meteorológovia predpovedali, že hurikán bude rýchlo strácať silu a najneskôr do dnešného večera zoslabne na tropickú búrku.

Zdroj: SITA

Predĺžený víkend sviatku 4. júla ľudia zvyčajne využívajú na návštevy pláží na Atlantickom pobreží, ale teraz NHC varovalo plavcov pred silným spätným prúdom príboja v nadchádzajúcich dňoch a to údajne až po Floridu.

Arthur je prvý hurikán, ktorý zasiahol USA od superbúrky Sandy. Tá v októbri 2012 zdevastovala časti New Yorku a New Jersey a spôsobila tam škody v odhadovanej výške 70 miliárd dolárov. 

Súčasne je vôbec prvým hurikánom, ktorý dorazil na americkú pevninu na Deň nezávislosti od začiatku záznamov NHC v 50. rokoch 19. storočia. 


SEVERNÁ KAROLÍNA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti