Stovky záhadne uhynutých slonov zabil neznámy vírus. Obávajú sa, či nemôže preskočiť aj na ľudí

Stovky záhadne uhynutých slonov v Afrike zabil neznámy vírus
Zdroj: YouTube / Reuters

Ochrancovia spozorovali na slonoch pred smrťou zvláštne správanie. Podľa nich vyzerali zmätene, chodili do kruhu a predtým, ako uhynuli, padli na tvár.

Našli odpoveď na záhadný úhyn slonov. Ochrancovia prírody našli za posledné týždne v delte rieky Okavango v africkej Botswane uhynutých viac ako 280 slonov (neoficiálne zdroje dokonca uvádzajú počet 400). Spočiatku sa domnievali, že za ich úhynom stoja pytliaci, no všetko je inak, píše Mirror.

Testy preukázali, že smrť slonom spôsobil neznámy vírus. Experti z botswanského ministerstva životného prostredia teraz zisťujú, o aký vírus ide a či sa môže preniesť aj na ľudí.

Uhynuté telá slonov našli ochrancovia prírody na rozlohe 3000 štvorcových metrov v delte rieky Okavango v Botswane, kde žije približne 18 000 slonov. Botswana je pritom domovom pre celkovo 130 000 slonov.

Ochrancovia spozorovali na slonoch pred smrťou zvláštne správanie. Podľa nich vyzerali zmätene, chodili do kruhu a predtým, ako uhynuli, padli na tvár.


Riaditeľ neziskovej organizácie na ochranu zvierat National Park Rescue Niall McCann uviedol, že hoci ide o katastrofu pre celý národný park, teraz sa ich úsilie sústreďuje na to, aby ochránili ďalšie jedince a zároveň zistili, či nemôže vírus napadnúť aj ľudí. „Je potrebné odobrať obrovské množstvo vzoriek. Z rastlín, vody, pôdy a aj zo všetkých častí uhynutých tiel zvierat vrátane svalov, krvi, mozgu a sleziny.“

Vzorky odobraté z tiel slonov boli zaslané do Zimbabwe a Juhoafrickej republiky. Úrady budú o výsledkoch informovať verejnosť hneď, ako budú známe.

Úrady v Botswane už kontaktovali susedné štáty Zimbabwe, Angolu, Namíbiu a Zambiu, no tie uviedli, že v ich krajinách podobný úhyn slonov nezaznamenali.

Kým celková populácia slonov v Afrike klesá v dôsledku pytliactva, v Botswane, kde žije takmer tretina z celkového počtu slonov žijúcich na kontinente, zaznamenali koncom deväťdesiatych rokov nárast populácie týchto majestátnych zvierat z 80 000 na 130 000.

BOTSWANA/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vírus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.