Federálne popravy v USA: Rodiny obetí nechcú smrť vrahov, súdy rozhodli o opaku

Jaroslav Halák.
Zdroj: TASR/AP

Naplánované sú na júl a august.

Americký Najvyšší súd povolil vykonávať popravy na federálnej úrovni a zrušil rozhodnutie sudkyne Tanye Chutkanovej, ktorá nariadila odklad štyroch popráv naplánovaných na júl a august.

V pondelok sa mala vo federálnom väzení v Terre Haute v štáte Indiana uskutočniť prvá poprava na federálnej úrovni od roku 2003. Trestanca Daniela Lewisa Leeho usvedčeného z vraždy mali popraviť smrtiacou injekciou. Sudkyňa Tanya Chutkanová vo Federálnom dištrikte Kolumbia však v pondelok popravu na poslednú chvíľu odložila. Zdôvodnila to pokračujúcimi súdnymi konaniami, v ktorých sa riešia sťažnosti týkajúce sa nových procedúr podávania smrtiacej injekcie.

Vedecké dôkazy totižto potvrdili, že nový spôsob popravy smrtiacou injekciou by odsúdeným mohol spôsobiť bolesť a "zbytočné utrpenie". Ministerstvo spravodlivosti voči rozhodnutiu súdu okamžite podalo odvolanie. Najvyšší súd následne ministerstvu vyhovel. Bezprostredne po jeho rozhodnutí nebolo jasné, kedy sa Leeho poprava uskutoční. Napokon ju vykonali dnes.

Tento týždeň sa majú konať ďalšie dve popravy - v stredu a v piatok. Ďalšieho muža by mali popraviť v auguste.

Príbuzní obetí žiadali o zrušenie trestov smrti

Daniela Lewisa Leeho odsúdili v roku 1999 v štáte Arkansas za vraždu obchodníka so zbraňami Williama Muellera, jeho manželky Nancy a ich osemročnej dcéry. Má byť prvým federálnym väzňom popraveným v USA od roku 2003.

Trest smrti na federálnej úrovni bol opätovne zavedený v roku 1988. Odvtedy sa však uskutočnili len tri popravy "federálnych" väzňov.

Earlene Petersonová, ktorej dcéru a vnučku Lee zabil, amerického prezidenta Donalda Trumpa požiadala, aby usvedčenému páchateľovi udelil milosť. Prezident však jej žiadosť ignoroval.

Petersonová a príbuzní ďalších obetí sa takisto snažili popravu oddialiť súdnou cestou z dôvodu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. Odvolací súd to však v nedeľu zamietol. Prezident Trump podporuje uplatňovanie trestu smrti najmä v prípade vrahov policajtov a v prípade pašerákov drog.

USA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Súdnictvo

Dôležité udalosti