Rozsiahle záplavy v Indii: Svoje domovy musilo opustiť viac ako milión ľudí

Patrik pôjde do ústavu
https://videoarchiv.markiza.sk/video/zamena-manzeliek/bonus/6447-zamena-manzeliek-nas-syn-pojde-do-ustavu Zdroj: Reuters

V krajinách zahynulo minimálne 40 osôb.

Rozsiahle oblasti husto zaľudnených štátov východnej Indie postihli záplavy spôsobené každoročnými silnými monzúnovými dažďami, ktoré napriek riziku nákazy novým druhom koronavírusu donútili opustiť svoje domovy viac ako milión ľudí.

Monzúnové dažde, ktoré sú pre poľnohospodárstvo v južnej Ázii zásadné, tento rok Indiu zasiahli spolu s koronavírusom SARS-CoV-2. V Indii doposiaľ evidujú celkovo 968 875 prípadov ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým koronavírusom. Nákaze od začiatku pandémie podľahlo 24 915 ľudí.

Prečítajte si aj: Talianske Palermo zasiahli silné povodne, úrady hlásia dve obete

Záplavy si v štátoch Ásam, Bihár a Džárkhand vyžiadali najmenej desať obetí na životoch a viac ako 70 ľudí utrpelo zranenia. Za uplynulých 24 hodín silný dážď v zmienenej oblasti zaplavil tisíce dedín a miestne úrady sa snažia zaistiť dodržiavanie bezpečných odstupov v núdzových prístrešiach.

V národnom parku Kaziranga, ktorý je na zozname svetového dedičstva UNESCO, zahynulo v dôsledku záplav najmenej 50 divokých zvierat. Niektoré nosorožce sa zatúlali aj do dedín, kde môžu ohroziť záchranárov.

Záznam zo záplav v Indii  si môžete pozrieť tu:


Indonézia

Pre záplavy a zosuvy pôdy zahynulo najmenej 30 ľudí aj na indonézskom ostrove Sulawesi. Stovky ľudí museli opustiť svoje domovy, uviedli vo štvrtok miestne úrady.

Podľa hovorcu záchranárov je 15 ľudí stále nezvestných. Záplavy zasiahli okres Severné Luwu, ktorý sa nachádza v provincii Južné Sulawesi. V zasiahnutej oblasti býva najmenej 4000 ľudí.

Povodne a zosuvy sú v Indonézii bežným javom, obzvlášť počas monzúnového obdobia, ktoré v tejto krajine trvá od októbra do apríla. Povodňová situácia v krajine sa zhoršuje výrubom lesov.

Záznam zo záplav v Indonézií  si môžete pozrieť tu:


INDIA,INDONEZIA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zosuv pôdy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.