Bývalý nacistický dozorca z koncentračného tábora Stutthof spoznal svoj trest

Nelegálny test.
Zdroj: TASR/Daniel Bockwoldt/dpa via AP

Trest mu vymerali na základe legislatívy pre mladistvých páchateľov, keďže v roku 1944 mal iba 17 rokov.

Krajinský súd v nemeckom meste Hamburg uznal vo štvrtok za vinného 93-ročného bývalého príslušníka nacistických oddielov Schutzstaffel (SS) a dozorcu v nacistickom koncentračnom tábore Stutthof, ktorý bol obvinený zo spoluúčasti na vraždách 5232 ľudí a z pokusu o vraždu jedného človeka. Súd Brunovi Deyovi vymeral dvojročný podmienečný trest na základe legislatívy pre mladistvých páchateľov, keďže v roku 1944 mal iba 17 rokov. Informovala o tom agentúra DPA.

V čase, keď bol Dey dozorcom v Stutthofe, čiže od augusta 1944 do apríla 1945, dochádzalo k vraždeniu ľudí v plynových komorách, ďalších zastrelili alebo zomreli v dôsledku hladu či chorôb.

Prokuratúra žiadala pre Deya tri roky väzenia. Podľa nej bol "kolieskom vo vraždiacej mašinérii". Dey na súde povedal, že o skutočnom rozsahu "ukrutností" sa dozvedel až počas procesu. Pred vynesením rozsudku sa ospravedlnil "tým, ktorí prišli o život v dôsledku tohto pekelného šialenstva a ich príbuzným". Zároveň však uviedol, že sa necíti byť vinný. Jeho právnik žiadal oslobodenie s tým, že jeho klient nemal žiadne iné východisko a nemal na výber.

Tento proces súvisiaci so zločinmi nacizmu, ktorý sa konal 75 rokov po skončení druhej svetovej vojny, by mohol byť posledným svojho druhu, napísal denník Der Tagesspiegel. V súčasnosti v Nemecku prebieha 14 vyšetrovaní voči bývalým dozorcom v nacistických táboroch. Či sa však nejaký z týchto prípadov dostane na súd nie je vzhľadom na vysoký vek obvinených isté.

V nacistickom tábore Stutthof vybudovanom východne od v súčasnosti poľského mesta Gdansk prišlo o život viac ako 60.000 ľudí.

HAMBURG/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Holokaust

Dôležité udalosti