Nemecké jazero ohrozujú dravé korytnačky. Sú schopné odhryznúť človeku prst

podzamska telerano_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: Profimedia.sk

Pôvodne pochádzajú z Latinskej Ameriky.

V nemeckom jazere Wittsee na severovýchode krajiny sa zahniezdilo zhruba 200 agresívnych korytnačiek kajmaniek, ktoré sa obvykle vyskytujú v Latinskej Amerike.

Podľa úradov predstavujú natoľko veľké ohrozenie pre návštevníkov jazera, že chcú zvieratá zlikvidovať. Informuje o tom Bild.

„Máme obavu, že deti alebo ľudia, ktorí okolo jazera prechádzajú, sa ich budú chcieť dotýkať," povedala Anja Kühneová, hovorkyňa okresného úradu mesta Viersen.

„Kajmanka dravá je rýchla a schopná odhryznúť prst behom chvíle, pokojne zaútočí aj na psa," tvrdí Kühneová. Plavánie v jazere zakázali, taktíež varujú pred priblížením sa k brehu.

Kajmanka pochádza z Latinskej Ameriky a v Nemecku sa obvykle nepohybuje. Do jazera korytnačky vypustili pôvodní majitelia v roku 1990, odvtedy sa ich počet zvýšil na 200.

Zdroj: TASR

Nakoľko Nemecko nie je ich prirodzené prostredie, korytnačky predstavujú ohrozenie aj pre miestny ekosystém. Požierajú totiž kačice či ryby.

Úrady nevedia, čo si s nimi počať. Niektoré už predali zoologickým záhradám a ďalším zariadeniam venovaným zvieratám. Kapacita zariadenia je však obmedzená.

„Preprava a náklady na ubytovanie môžu stáť viac ako tisíc eur za jednu korytnačku," dodáva Kühneová.

Jedincov, na ktorých už nebude miesto, plánujú zlikvidovať. Uspávanie kajmaniek by vraj bolo nepraktické a nebezpečné.

Proti strieľaniu sa však stavajú organizácie na ochranu zvierat. Hrozia žalobou, pokiaľ sa úrady odhodlajú k usmrteniu zvierat.

BERLÍN/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nemecko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.