Prvý rok majú za sebou. Slovenskí europoslanci sú väčšinou nováčikovia, no celkom sa uchytili

116339103_2698626573759181_311824865787811658_n.jpg
Zdroj: TASR/AP Photo/Jean-Francois Badias

Ďalšie voľby ich čakajú až v máji 2024.

Slovenskí europoslanci majú za sebou rok v Štrasburgu a v Bruseli. Väčšinou ide o nováčikov, no v Európskom parlamente sa celkom uchytili. Riešia témy od ekológie až po umelú inteligenciu.

Mámé dokopy 14 slovenských europoslancov a každý rieši čosi iné. Od regulácie sociálnych sietí a politiky, cez podnikateľské prostredie, až po ochranu zvierat a prírody.

Napríklad boj s dezinformáciami má na starosti Vladimír Bilčík (SPOLU/EPP), ktorý pripomína, že je aj spoluautorom dôležitej rezolúcie. Michal Šimečka (Progresívne Slovensko/RE) je hlavným spravodajcom Európskeho parlamentu pre ochranu právneho štátu.

Ivan Štefanec (KDH/EPP) podľa vlastných slov dohliada na to, aby sa naši malí podnikatelia mohli presadiť aj v ďalších krajinách únie a Eugen Jurzyca (SaS/ECR) rieši demokratizáciu financovania malých firiem.

Téme ochrany prírody a zvierat sa venuje aj Monika Beňová (Smer-SD/S&D). Ako tvrdí, zmeny prijaté v europarlamente budú znamenať veľké plus pre záchranu lesov aj u nás na Slovensku.

Martin Hojsík (Progresívne Slovensko/RE) sa zas venuje ochrane šteniat proti ich nelegálnemu obchodovaniu. Ďalší z europoslancov Michal Wiezik (SPOLU/EPP) má na starosti napríklad aj redukciu používania chemických hnojív a pesticídov v poľnohospodárstve.

Poslanci sa často zameriavajú na vizionárske témy budúcnosti. Miriam Lexmann (KDH/EPP) otvorila tému umelej inteligencie, ktorej sa chce venovať tak na Slovensku, ako aj na pôde Európskeho parlamentu.

Ďalší pripomínajú, že kým v bohatých regiónoch sa rieši digitalizácia, chudobné krajiny čoraz viac zaostávajú. Poukazujú aj na osady.

„Každý človek, každý Európan si zaslúži, aby mal teda prístup k pitnej vode a ku kanalizácii. Takže toto je moja agenda v Bruseli, aby sa znižovali regionálne rozdiely,“ hovorí Peter Pollák (OĽaNO).

Nováčikovia aj skúsení europoslanci

Niektorí išli do europarlamentu ako do nového sveta, ďalší presne vedeli, čo čakať. „Myslím, že som poznala parlament dostatočne na to, aby som bola nejako prekvapená. Samozrejme, súčasnou výzvou bolo, ako prenastaviť pravidlá, aby sme zareagovali na krízu tak, že väčšina europoslancov nemohla byť fyzicky v Bruseli,“ uviedla Lexmann.

Vladimír Bilčík pripomína, že európskej politike sa venuje 20 rokov ako profesionál, ako akademik, ako analytik. „Ja sa tam cítim ako ryba vo vode,“ podotkol.

Niektorých z nováčikov zaujalo, že v európskom pléne počuť viac faktov než pocitov. „Ja teda som emotívny človek, takže mne tá emócia občas aj chýba, ale celkovo je tam veľmi pracovná atmosféra. Myslím, že mi to aj začína vyhovovať,“ dodáva Lucia Ďuriš Nicholsonová, (SaS/ECR).

Téme sa venovala Gabriela Kajtárová.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Europoslanci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.