Komerčné lety do vesmíru budú čochvíľa skutočnosťou. Predstavili kozmickú loď pre turistov

Andrej Danko a Alojz Hlina.
Zdroj: TV Markíza

Turisti sa môžu tešiť na 90-minútový zážitok, ktorého cena je pre stovky ľudí normálna.

Výlet, na ktorý sa nezabúda. Americká spoločnosť Virgin Galactic je opäť o krok bližšie k spusteniu komerčných letov pre vesmírnych turistov. Najnovšie predstavili vnútro kabíny, v ktorej by sa prví nadšenci mali odviezť už v blízkej budúcnosti.

Vesmírna turistika sa stáva pomaly realitou. Kozmická loď SpeceShip Two by už onedlho mala vyniesť prvých ľudí do výšky 100 kilometrov nad Zemou. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti je komerčný let do vesmíru v poslednej fáze príprav.

Každý let je určený pre šesť cestujúcich. V kabíne pilotov sú ďalšie dve miesta. Nádherný výhľad poskytne 12 kruhových okien. Futuristický tvar sedadiel spĺňa tie najprísnejšie kritériá na pohodlie a bezpečnosť. Každé jedno bude doslova ušité na mieru človeka, ktorý si do neho sadne.

Prečítajte si aj: Vedci vytvorili najväčšiu 3D mapu známeho vesmíru. Dáta pre megaprojekt zbierali 20 rokov

„Dizajn kabíny je prispôsobený jednej veci a tou je výhľad z vesmíru na Zem. Každý klient bude mať k dispozícii dve okná, cez ktoré sa dá pozerať. Okrem toho sú tam dve kamery, ktoré ho budú sledovať a zaznamenajú každý moment tohto výletu," doplnil riaditeľ spoločnosti Virgin Galactic, George Whitesides.

Cena za 90-minútový zážitok zatiaľ nie je presne stanovená. Spoločnosť pôvodne hovorila o sume takmer 220 tisíc eur, avšak nevylučujú, že to bude viac. Záujemcov majú údajne veľa. Okrem 600 klientov, ktorí sa už zaregistrovali, čakajú na svoj lístok do vesmíru ďalšie štyri stovky.

Viac sa dozviete z reportáže Juraja Šimka.


USA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti