Nebol to antrax ani infekcia. Úrady v Botswane už poznajú príčinu úhynu stoviek slonov

Stovky záhadne uhynutých slonov v Afrike zabil neznámy vírus
Zdroj: YouTube / Reuters

Uhynuté telá 254 slonov našli ochrancovia prírody na rozlohe 3-tisíc štvorcových míľ v delte rieky Okavango.

Úrady v Botswane už poznajú pravdepodobnú príčinu úhynu stoviek slonov. Podľa predbežných výsledkov testov ich smrť spôsobili jedy prírodného pôvodu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na riaditeľa oddelenia pre divokú prírodu národných parkov Botswany Cyrila Taoloa.

Riaditeľ neziskovej organizácie na ochranu zvierat National Park Rescue Niall McCann uviedol, že hoci ide o katastrofu pre celý národný park, teraz sa ich úsilie sústreďuje na to, aby ochránili ďalšie jedince a zároveň zistili, či nemôže vírus napadnúť aj ľudí.

„Dostali sme výsledky niekoľkých testov zo zahraničia. Podľa nich je veľmi nepravdepodobné, že by smrť zavinil infekčný patogén," uviedol Taolo.

Odborníci sa teraz zamerajú na možné environmentálne príčiny, ako sú toxíny produkované baktériami vo vodných plochách.

Vyšetrovánie už skôr vylúčilo ako možný dôvod úhynu slezinovú sneť (antrax), ktorá v niektorých oblastiach Botswany občas postihuje divoké zvieratá.

Úrady v Botswane kontaktovali susedné štáty Zimbabwe, Angolu, Namíbiu a Zambiu, no tie uviedli, že v ich krajinách podobný úhyn slonov nezaznamenali.

Uhynuté telá 254 slonov našli ochrancovia prírody na rozlohe 3-tisíc štvorcových míľ v delte rieky Okavango, kde žije približne 18-tisíc slonov. Botswana je pritom domovom pre celkovo 130-tisíc slonov.

Kým celková populácia slonov v Afrike klesá v dôsledku pytliactva, v Botswane, kde žije takmer tretina z celkového počtu slonov žijúcich na kontinente, zaznamenali koncom deväťdesiatych rokov nárast populácie týchto majestátnych zvierat z 80-tisíc na 130-tisíc.

GABORONE/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Botswana

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.