Zahraničné

Slona mučili a týrali neuveriteľných 50 rokov. Po oslobodení sa rozplakal!

Slon.

Prvé kroky na slobode spravil symbolicky na Deň nezávislosti.

Na utrpenie slona menom Raju sa nemohli pozerať mnohí ľudia. V Severnom Londýne sa preto rozhodli založiť organizáciu Wildlife SOS a rozhodli sa ho zachrániť pred istou smrťou. Tá by ho určite neminula. Raju sa trápil v zajatí neuveriteľných 50 rokov. Každý deň musel prežiť bitie, nadávky a neustále bol držaný v reťaziach. Dokonca prežíval na plastových a papierových obaloch od potravín. To všetko len za to, aby si ho za pár mincí obzerali turisti. 

Zdroj: DailyMail/ Press People

Slona prišlo do Indie v Uttar Pradesh vyslobodiť 10 veterinárov, 20 lesných dôstojníkov a šesť policajtov. Misia sa uskutočnila v noci, aby ochránili zviera pred horúčavou od slnka. Hovorca charitatívnej organizácie vo Veľkej Británii Pooja Binepal opísal Rajuovu záchranu ako veľmi emotívnu. "Posledných 50 rokov strávil úbohou existenciou v reťaziach. Dvadsaťštyri hodín denne prežíval neznesiteľnú krutosť," povedal. 

"Celý tím bol doslova ohromený z toho, ako sa Rajuovi valili slzy z očí. Veľmi dobre si uvedomoval, že bude slobodný. Slony sú majestátne a veľmi inteligentné zvieratá, ktoré vedia prejaviť smútok. To, čo prežíval, si môžeme len predstavovať. Nikdy nevedel, aké to je chodiť bez reťazí. Dnes už ale vie, ako chutí sloboda a láskavosť," opísal hovorca. 

Zdroj: DailyMail/ Press People

Odvážna záchrana prišla rok potom, ako sa o slonovi dozvedeli. Jeho majiteľ nemal žiadne právne podklady na jeho držanie, takže na jeho záchranu vznikla charitatívna organizácia a konfiškácia sa uskutočnila aj na základe rozhodnutia súdu. 

Zdroj: DailyMail/ Press People

Presný príbeh Rajua nie je známy, ale predpokladá sa, že ho odobrali od matky ako malého. "Buď mu pytliaci zabili matku, alebo padol do pascí, ktoré vytvárajú presne pre malých slonov. Tie sú potom bité a zviazané, kým ich nepredajú. Rajua putoval od jedného majiteľa k druhému, mal ich zrejme až 27. V čase keď sme ho našli v júli 2013, bol v úbohom stave. Nemal v noci prístrešie a využívali ho na žobranie. Nekŕmili ho a keďže bol vyhladovaný, tak začal jesť plast a papier. Má silno zarastené nechty, abcesa a rany, od neustálej chôdze v putách po asfalte," opísal Binepal.

O Rajua sa starajú v centre Mathura, kde ho kŕmia banánmi, ich listami, mangom, chlebom a sušienkami. Má neustály prístup k vode a tiež bude obklopený inými slonmi. Tie sa dokonca v noci, keď ho priviezli, prebudili, akoby ho chceli privítať. O slona a jeho rany sa stará veterinár Yaduraj Khadpekar. 

Pozrite si zábery z Rajuovej záchrany a ako sa mu darí dnes:

https://www.youtube.com/watch?v=ex9eXqUIa_o

 

Svet tiež dojal príbeh siedmich šimpanzov, ktorí od svojho detstva nevideli denné svetlo. Zavreli ich totiž do laboratória, kde žili v klietke veľkej asi ako malá kúpeľňa. Celý život ich testovali. Teraz sú v Chimpanzee Sancturay Northwest v Cle Elum, kde sa o nich starajú.

Pozrite si video, na ktorom sú zachytení, ako sa od radosti zo slobody navzájom objímajú:
INDIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.