Bejrút pred a po výbuchu. Obrovský rozsah škôd za miliardy dolárov odhaľujú satelitné snímky

IMG_8000EMIL_VASKO_foto.jpg
Zdroj: TASR/©2020 Maxar Technologies via AP

Stáť zostala iba vysoká betónová sýpka na obilie, ktorú v roku 1967 postavili československí montéri.

Na mieste, kde pred mohutnou explóziou v bejrútskom prístave stál sklad s tonami dusičnanu amónneho, zostal kráter široký takmer 140 metrov.

Silu výbuchu, ktorý zabil najmenej 135 ľudí a tisícky ich zranil, odhadujú experti na ekvivalent od 1000 do 2000 ton TNT. Pre porovnanie, výbuch atómovej bomby v Hirošime mal silu 15-tisíc ton TNT.

 

Celé vydanie štvrtkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

Podľa jordánskych seizmológov mal výbuch intenzitu rovnajúcu sa zemetraseniu s magnitúdou 4,5. Otrasy pocítili aj v cyperskom hlavnom meste Nikózia, vzdialenej od Bejrútu 250 kilometrov. Straty spôsobené výbuchom sa odhadujú na 10 až 15 miliárd dolárov. Bez domova je teraz takmer 300-tisíc ľudí.

Explózie dusičnanu amónneho už zabili tisíce ludí. Pozrite si výber najväčších tragédií

V dôsledku výbuchu a tlakovej vlny sa fasády budov blízko prístavu zrútili. Bytové domy a kancelárske budovy sú poškodené v celom meste . Tlaková vlna odhodila stojace autá a odsunula aj kotviace lode.

Satelitné fotografie zverejnené po explózii dokazujú, že prístav za pár sekúnd v podstate zmizol z povrchu zemského. Stáť zostala iba vysoká betónová sýpka na obilie, ktorú v roku 1967 postavili československí montéri zo štátneho podniku Průmstav Pardubice.

Fotografie si porovnáte pohybovaním kurzora v strede.

 

 

BEJRÚT/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti