Počet obetí výbuchu v Bejrúte stúpol na 149, úrady už zadržali 16 pracovníkov

Polícia v Bejrúte zasiahla aj proti ľuďom nahnevaným nečinnosťou vlády.

Na 149 stúpol počet obetí mohutných výbuchov, ku ktorým došlo v utorok večer v prístave v libanonskej metropole Bejrút, desiatky ľudí sú stále nezvestné. Zranených je viac ako 5 000, informovala v piatok (7. 8.) agentúra TASS.

Utorkové výbuchy podľa doterajších informácií spôsobil náhodný požiar, ktorý zapálil zásoby asi 2 750 ton dusičnanu amónneho.

Zadržali 16 pracovníkov

Libanonské úrady zadržali vo štvrtok najmenej 16 pracovníkov bejrútskeho prístavu, kde došlo v utorok k mohutnému výbuchu, pri ktorom zahynulo viac ako 140 ľudí a ďalších približne 5000 osôb utrpelo zranenia. Informovala o tom agentúra AFP.

Vojenský prokurátor si vo štvrtok v súvislosti s explóziou predvolal najmenej 18 pracovníkov prístavu, pričom 16 z nich zostáva vo vyšetrovacej väzbe, napísala AFP.

Mnohé štáty sveta a organizácie vyjadrili sústrasť pozostalým po obetiach a prisľúbili Libanonu zdravotnú i humanitárnu pomoc. Pomoc už do Libanonu vyslali Francúzsko, Katar, Irak, Kuvajt či Česko.

Miesto výbuchu už navštívil francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý zároveň vyzval na medzinárodné vyšetrovanie.

Libanonská polícia zasiahla slzným plynom proti desiatkam ľudí, ktorí sa zhromaždili vo štvrtok neskoro večer v centre Bejrútu, aby vyjadrili svoj hnev nad nečinnosťou úradov, ktorá mala v utorok za následok mohutné výbuchy v miestnom prístave. Niekoľkí demonštranti utrpeli ľahšie zranenia, informovala v piatok agentúra AFP.

AFP konštatovala štvrtková demonštrácia i záplava rozhnevaných príspevkov na sociálnych sieťach naznačujú, že utorková katastrofa by mohla oživiť protestné hnutie, ktoré sa v Libanone spustilo v októbri 2019, ale opadlo po prepuknutí hospodárskej krízy a pandémii koronavírusu.

Premiér Hasan Dijáb a prezident Michel Aún verejne sľúbili, že vinníci zodpovední za katastrofu budú potrestaní. Vojenský prokurátor vo štvrtok oznámil, že v súvislosti s výbuchmi bolo zadržaných už 16 zamestnancov prístavu v Bejrúte.

Dôvera v štátne inštitúcie je však v Libanone nízka a len málo obyvateľov Bejrútu verí v nestranné vyšetrovanie, konštatovala AFP.

V atmosfére všeobecného hnevu a smútku však libanonské a po nich aj svetové médiá prinášajú aj nespočetné povznášajúce príklady spontánnej solidarity v uliciach Bejrútu.

BEJRÚT/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zadržanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.