Krvavé boje v Južnom Sudáne: Pokus armády odzbrojiť civilistov si vyžiadal najmenej 127 obetí

chlapec_markiza_sk_bez_loga.mp4

Pri viacerých stretoch medzi armádou a civilistami bolo zabitých okolo 45 členov ozbrojených síl a 82 civilistov.

Počet obetí víkendových zrážok medzi armádou a ozbrojenými civilistami v Južnom Sudáne v stredu stúpol na 127. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu armády generála Lula Ruaia Koanga.

Pri víkendových nepokojoch zahynulo 45 vojakov a 82 civilistov. Zranenia okrem toho utrpelo 32 členov armády.

Násilnosti vypukli v sobotu po hádke medzi vojakmi a ozbrojenými civilistami v meste Túndž. Počiatočnú ozbrojenú potýčku sa podarilo armáde dostať pod kontrolu, avšak civilisti následne zmobilizovali ďalších ľudí k útoku na vojenské stanovište.

Konflikty sú reakciou obyvateľstva na nútené odzbrojovanie podľa mierovej zmluvy, ktorú vo februári podpísal prezident aj opozícia.

Po viac ako šesťročnej občianskej vojne ostalo v rukách miestnych etník množstvo zbraní. Používajú ich najmä na ochranu dobytka pred častými nájazdmi nepriateľských kmeňov.

Analytik Medzinárodnej krízovej skupiny Alan Boswell povedal pre denník New York Times, že juhosudánskej vláde v mnohých častiach krajiny chýba "politická legitimita alebo autorita". Podľa neho "sa vláda spolieha na násilie, ktoré krízu v mnohých prípadoch prehlbuje".

DŽÚBÁ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Boje

Dôležité udalosti