Veľká Británia chce s Úniou dohodu o voľnom obchode. Podmienky Únie odmieta

1_reflex_nandraz_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/AP

Británia by chcela dohodu, akú má Únia s Kanadou.

Spojené kráľovstvo dúfa, že sa už v septembri podarí uzavrieť pobrexitovú dohodu o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Britániou. Uviedol to vo štvrtok hlavný britský vyjednávač David Frost, ktorého citovala agentúra Reuters.

Frost sa na budúci týždeň opätovne stretne s vyjednávačom EÚ pre pobrexitové vzťahy s Britániou Michelom Barnierom. Doterajšie kolá rokovaní, ktoré sa konajú striedavo v Bruseli a Londýne, zatiaľ nepriniesli zásadný pokrok.

Prečítajte si tiež:

"Tak ako neustále hovoríme, nehľadáme špeciálnu alebo jedinečnú dohodu. Chceme dohodu, ktorá bude v podstate dohodou o voľnom obchode, akú má EÚ s inými spriatelenými krajinami, napríklad s Kanadou," uviedol Frost na svojom účte na Twitteri.

Londýn však však podľa neho nebude v rámci rokovaní s EÚ akceptovať nič, čo by mohlo ohroziť zvrchovanosť Spojeného kráľovstva v oblasti legislatívy, súdov či rybolovu. Taktiež však nemieni nijakým spôsobom ohrozovať integritu jednotného trhu EÚ, zdôraznil Frost.

Rozhovory o budúcej dohode okrem iného komplikuje požiadavka Bruselu, aby Spojené kráľovstvo výmenou za dohodu o voľnom obchode aj naďalej uplatňovalo niektoré pravidlá Únie v oblasti hospodárskej súťaže, životného prostredia či zdaňovania. Británia naopak trvá len na klasickej obchodnej dohode bez ďalších podmienok.

Ak sa do konca decembra tohto roku nepodarí dosiahnuť dohodu o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, od 1. januára 2021 sa ich vzájomné obchodné vzťahy budú riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

BRUSEL/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Brexit

Dôležité udalosti