FOTO: Bitky, modriny a vyhrážania. Bielorusko sa stalo krajinou s policajnou brutalitou

Vladimír Repčík a Andrea Vadkerti
Zdroj: TASR/AP

Päťdňové demonštrácie a strety s políciou si vyžiadali dve obete, približne 300 hospitalizovaných osôb a asi 6 700 zatknutí.

Nezáleží im na pohlaví ani veku. Bielorusko nie je len diktátorským prezidentovým štátom, stalo sa krajinou, kde panuje policajná brutalita, násilie, nespravodlivosť a porušovanie základných ľudských práv.

Situácia v krajine

Krajina je "hore nohami" od nedeľňajších prezidentských volieb. Tie vyhral podľa oficiálnych výsledkov dlhoročný autoritársky líder krajiny Alexander Lukašenko s vyše 80 percentami hlasov. Takmer okamžite to viedlo k hromadným protestom, kedy občania žiadali transparentné sčítanie hlasov alebo zopakovanie volieb.

Zdroj: Twitter/Rula Jebreal

Nie len Bielorusi ale aj zahraniční politici a Európska únia označili voľby za zmanipulované. Dokázala aj zvuková nahrávka a priznanie volebnej komisie z jedného z najväčších okrskov. Viac si o tom môžete prečítať tu.

Ďalším problém po manipulovaní volebných výsledkov je bieloruská polícia.

Strety s demonštrantmi

Päťdňové demonštrácie a strety s políciou si vyžiadali dve obete, približne 300 hospitalizovaných osôb a asi 6 700 zatknutí.

„Zadržali všetkých. Nezáležalo im na tom, či je to žena alebo muž, deti, ktoré mali 13 až 15 rokov. Zadržali aj 70-ročného pána. Polícia zatkla každého, aj tých, ktorí len vyšli z obchodu a pozerali sa na situáciu na ulici. Stačilo, aby ste mali na sebe biely pásik a už po vás išli " opísal zadržaný Sergei.

Zdroj: Twitter/Hanna

Samotné zatknutie bolo tým najmenším problém obyvateľov. Skutočné peklo vraj začalo až vo väzení.

„Cela je navrhnutá pre piatich ľudí. Spočiatku nás tam bolo asi 25, následne nás sčítali a odprevádzali skupinky po päť osôb. Celú noc sme počuli, ako ich vonku bili," dodal.

Dôvod si polícia vždy našla, aj keď v podstate ani nemusela. Určovali si vlastné pravidlá.

„V policajných autách nútili zadržaných spievať hymnu. V prípade, že ju niekto zaspieval zle, zbili ho. Včera zbili veľa ľudí, priviedli ich a donútili ich kričať: „Milujeme poriadkovú políciu. " hovorí o svojom zážitku zadržaný Evgeniy.

Zdroj: Twitter/freehongkong

Prezident Alexandr Lukašenko už nariadil preveriť prípady zadržaných občanov počas protestných akcií. Polícia tak začala prepúšťať tisíce neprávom zadržaných ľudí.

"Konečne je po všetkom, uľavilo sa mi. Nikdy som si nemyslel, že sa tam dejú také bezprávia," dodáva Eugenij.

Stovky priateľov a príbuzných tak stáli v slzách a čakali svojich milovaných. Pred väznicu im priniesli jedlo, vodu a prikrývky.

„Prepustení väzni nám povedali, že sa väznice premenili na mučiarne, kde musia protestujúci ležať na zemi v hline, zatiaľ čo ich policajti kopú a bijú obuškami," povedala Mária Struthersová z organizácie Amnesty International. Jej slová potvrdzuje výpoveď mladého dievčaťa, ktorú taktiež dnes ráno prepustili, píšu novinky.cz.

Zdroj: Twitter/inna shevchenko

„Bilo ma desať príslušníkov špeciálnych zásahových síl OMON. Stále ma bili, ponižovali, vyhrážali sa mi smrťou, stiahli mi nohavice a povedali, že sa na mňa vystriekajú. Zachádzali so mnou ako so zvieraťom. Vyhrážali sa mi, že dostanem desať rokov väzenia. Prečo? Lebo som vraj teroristka. A pritom som neurobila nič z toho, čo hovorili," so slzami opisuje hrozný zážitok.

"Preberám na seba zodpovednosť a ospravedlňujem sa za zranenia náhodným ľuďom na proteste, ktorí dostali po krku," uviedol minister vnútra Juri Karajev.

BIELORUSKO/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Policajná brutalita

Dôležité udalosti