Zahraničné

V Japonsku evakuovali pred tajfúnom 500-tisíc ľudí, zrušili stovky letov

Mohutný tajfún Neoguri priniesol dnes prudké dažde a silný vietor na ostrovy na juhozápade Japonska

Zranilo sa viacero ľudí.

Mohutný tajfún Neoguri priniesol dnes prudké dažde a silný vietor na ostrovy na juhozápade Japonska. V krajine zrušili stovky letov a vyše pol milióna ľudí vyzvali na evakuáciu, informovala agentúra Reuters.

Neoguri mierne zoslabol z pôvodnej sily supertafjúnu, stále ho však sprevádzal vietor s rýchlosťou 180 kilometrov za hodinu a nárazmi dosahujúcimi vyše 250 km/h. Na poludnie miestneho času sa jeho centrum nachádzalo približne 110 kilometrov juhozápadne od ostrova Kumedžima, západne od Okinavy, a presúvalo sa severne rýchlosťou 25 km/h.

Tajfún dosiahne najvyššiu intenzitu počas prechodu nad Okinavou, ktorú by mal zasiahnuť dnes večer miestneho času. Z ostrova už hlásili výpadky prúdu pre vyše 50.000 domácností, vyvrátené stromy či zastavenie prevádzky rafinérie.

Verejnoprávna televízia NHK uviedla, že v súvislosti s tajfúnom už viacero ľudí utrpelo zranenia, prevažne pri pádoch, a jeden rybár je nezvestný po tom, ako jeho čln zasiahli vysoké vlny pri ostrove Kjúšu.

Úrady varovali, že Neoguri môže byť jeden z najsilnejších tajfúnov, aký zasiahne Japonsko za niekoľko desaťročí, pričom môže vyvolať vlny vysoké až 14 metrov. Tajfúny však zaznamenávajú v Japonsku každé leto, krajina je preto relatívne dobre pripravená, uviedla agentúra AP.

Neoguri by podľa aktuálnych predpovedí meteorológov mal od Okinavy smerovať ku Kjúšu, najzápadnejšiemu z hlavných japonských ostrovov, a následne skôr východným smerom ponad hlavný ostrov Honšú, kde by mal v piatok už ako výrazne slabší dosiahnuť Tokio.

Nad zemou bude Neoguri strácať na sile, veľká časť škôd, ktoré tajfúny napáchajú, je však dôsledkom lejakov spôsobujúcich zosuvy pôdy a záplavy. Tieto riziká zvyšuje čas príchodu Neoguri krátko po skončení letného obdobia dažďov v Japonsku.

TOKIO, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.