Slovák (†38) zomrel v belgickej cele. Záznam ukázal, že s ním policajti brutálne zaobchádzali

Statok bude znovu rozdelený na dve polovice
Zdroj: www.demorgen.be/TVnoviny.sk

Belgickému denníku sa podarilo získať videozáznam, ktorý zverejnili.

Jozef Chovanec zomrel v policajnej cele v roku 2018 krátko po zadržaní na bruselskom letisku Charleroi. Dodnes však jeho rodina netuší, čo sa mu stalo. Po zverejnení videozáznamu, ktorý sa podarilo získať belgickému denníku Het Laatse Nieuws, sa vynára množstvo otázok. Manželka Henrieta žiada, aby prípad konečne vyšetrili.

Na videu je vidieť, že s pánom Chovancom nebolo niečo v poriadku. Z ničoho nič si začal búchať hlavu o stenu, až bol celý od krvi. Keď za ním prišli policajti, nezavolali záchranku, ale ho brutálnym spôsobom spacifikovali. Jedna žena v uniforme dokonca hajlovala.

O šokujúcom prípade informuje aj britská televízia BBC. Slováka zadržali na letisku, pretože údajne robil počas letu problémy. Jeho manželka si to však nevie vysvetliť. Pitva ukázala, že v tele nemal žiadne drogy ani alkohol.


Postup belgickej polície bol neadekvátny. Skupina policajtov muža pritlačila o zem, jeden z nich mu sedel na hrudnom koši 18 minút. Celý čas sa pri tom smiali a zabávali. Prípad pripomína smrť Američana Georgea Floyda, ktorému policajt tlačil kolenom na krk a nemohol dýchať.

Jozefa Chovanca potom museli oživovať záchranári, previezli ho do nemocnice, kde upadol do kómy a na druhý deň zomrel. Jeho manželka teraz žiada, aby prípad podrobne vyšetrili a dožaduje sa spravodlivosti.

„Chcem vedieť, čo sa stalo a prečo sa policajti tak zachovali," prezradila Henrieta Chovancová. „Niečo sa s mojím manželom dialo, necítil sa dobre, ale polícia ho ignorovala celú noc. Keď uvideli krv, mali zavolať záchranku. Namiesto toho si na neho sadli a nemohol poriadne dýchať," dodala.

Chovanec vlastnil spoločnosť, ktorá najímala slovenských robotníkov na prácu v Belgicku, preto často lietal medzi oboma krajinami.

Hovorca prokuratúry uviedol, že všetkých policajtov zapojených do incidentu vypočuli. Pre pandémiu koronavírusu sa vyšetrovanie natiahlo, ale policajtku, ktorá na videu hajluje, 20. augusta prepustili.

Kauza nabrala politický rozmer

Kauza úmrtia slovenského občana Jozefa Chovanca nabrala v Belgicku už aj politický rozmer. O prípad sa začala zaujímať frankofónna Socialistická strana (PS), najsilnejší politický subjekt v tomto belgickom regióne.

Tlačová agentúra Belga vo štvrtok uviedla, že PS požiadala federálneho ministra vnútra Pietera De Crema, aby objasnil okolnosti, ktoré viedli k úmrtiu cestujúceho na letisku Charleroi po zásahu letiskovej polície.

"Aj mňa šokovali zábery šírené médiami. Takéto správanie je neprijateľné. Keďže ide o federálnu políciu pod vedením ministra vnútra, žiadam ho, aby objasnil túto udalosť," uviedol vo štvrtok predseda PS Paul Magnette.

V rovnakom duchu zareagoval aj predseda valónskej strany Nezávislí federalistickí demokrati (DéFI) Francois De Smet, ktorý upozornil, že incident z letiska Charleroi ide proti princípom právneho štátu. Pre samotnú políciu je podľa neho nevyhnutné, aby sa veci uviedli na pravú mieru.

Prokuratúra v Charleroi v stredu potvrdila, že prebiehajúce súdne vyšetrovanie sa blíži ku koncu.

Podľa medializovaných informácií slovenský občan 28. februára 2018 prelomil letiskovú bariéru a nastúpil do lietadla neoprávnene. Na otázku posádky lietadla, ktorá sa opýtala či má letenku, odpovedal, že nie a tvrdil, že cestuje s Ježišom Kristom. Došlo pritom k potýčke, pri ktorej sotil jednu z letušiek a odmietal opustiť palubu lietadla.

Kapitán privolal letiskovú políciu, ktorá Slováka vyviedla a umiestnila do zadržiavacej cely, kde neskôr utrpel infarkt myokardu a bol prevezený do nemocnice. Tam upadol do kómy, z ktorej sa už neprebral.

Svedectvo priemyselnej kamery však naznačilo, že udalosti predchádzajúce zhoršeniu zdravotného stavu zadržaného Slováka sa udiali ináč, čo vyvolalo pobúrenie nielen belgických médií, ale aj miestnych politikov.

BRUSEL/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti