Lukašenko bude musieť skôr či neskôr odísť, tvrdí Cichanovská

Londýn
Zdroj: TASR/AP/Sergei Grits

Jeho hlavná súperka sa stále nachádza v Litve.

Bielorusi nedovolia prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, aby s nimi zaobchádzal rovnako ako predtým, uviedla v sobotu bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská. Podľa nej Lukašenko bude musieť skôr či neskôr odísť.

Cichanovská v rozhovore pre agentúru Reuters ďalej povedala, že prijíma mnoho telefonických hovorov od svetových lídrov vrátane Británie a Nemecka, ale že ich žiada len o podporu bieloruskej verejnosti a rešpektovanie suverenity krajiny.

Cichanovská dodala, že v susednej Litve, kde sa v súčasnosti zdržiava, sa cíti bezpečne, a že je obklopená osobnými strážcami. K svojej bezpečnosti však odmietla uviesť ďalšie podrobnosti.

Lukašenko zatvorí fabriky

Lukašenko v sobotu vyhlásil, že zatvorí fabriky, v ktorých sa ich zamestnanci zapojili do protestov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na ruskú tlačovú agentúru RIA Novosti.

"Ak fabrika nefunguje, dajme na jej bránu od pondelka zámok. Zastavme to," povedal Lukašenko v meste Hrodna neďaleko poľských hraníc. Lukašenko takisto naznačil, že zamestnanci, ktorí sa zapojili do štrajkov, prídu o prácu.

Minulý týždeň vstúpili do štrajku zamestnanci dvoch bieloruských závodov na výrobu traktorov a kolesových ťahačov. Pridali sa tak k desaťtisícom demonštrantov, ktorí od vyhlásenia podľa nich zmanipulovaných výsledkov volieb z 9. augusta protestujú proti Lukašenkovmu režimu a násilným zásahom voči protestujúcim zo strany bezpečnostných zložiek.

Bieloruská asociácia novinárov (BAJ) v sobotu vyhlásila, že bieloruskí predstavitelia obmedzujú prístup verejnosti k spravodajským médiám, informovala agentúra DPA. Podľa BAJ ide o snahu zabrániť šíreniu informácií o pokračujúcich protestoch a násilnostiach, ktoré počas nich vypukli.

Zablokované internetové stránky

Používateľom internetu v Bielorusku je zamietnutý prístup k webovým stránkam online portálu The Village, k lokálnym médiám Vitebsk Courier a People's News of Vitebsk a mnohým ďalším.

Zablokované boli podľa vyhlásenia BAJ aj internetové stránky rozhlasovej stanice Slobodná Európa, tlačovej agentúry Belsat, bieloruskej ľudskoprávnej organizácie Vjasna a dokonca samotnej platformy BAJ.

Na blokovaných stránkach sa objavila správa upozorňujúca na to, že "prístup k tomuto informačnému zdroju bol obmedzený na základe rozhodnutia ministerstva pre informácie Bieloruskej republiky", uviedla BAJ.

Minulý týždeň štátne tlačiarenské zariadenie údajne prerušilo "pod zámienkou zlyhania tlačiarenského lisu" vydávanie novín Komsomolskaja pravda a Narodnaja volja.

V Bielorusku sa 9. augusta konali v poradí šieste prezidentské voľby od vyhlásenia nezávislosti tejto krajiny v roku 1991. Podľa konečných výsledkov v nich so ziskom 80,10 percenta hlasov vyhral súčasný prezident Lukašenko. Jeho hlavná súperka Cichanovská skončila s 10,12 percentami.

Po zverejnení výsledkov volieb vypukli v Minsku a ďalších bieloruských mestách masové protesty, voči ktorým najmä v prvých dňoch tvrdo zasiahli bezpečnostné zložky.

OSN v piatok vyjadrila "vážne znepokojenie" nad tým, že bieloruské orgány stále zadržiavajú viac ako 100 účastníkov protestov, hoci ďalšie tisíce už prepustili na slobodu. Pôvodne bolo zatknutých až okolo 6000 ľudí. Cichanovská opustila Bielorusko 11. augusta.

VILNIUS/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Alexander Lukašenko

Dôležité udalosti