Satelit zachytil vzácny moment: Čínska jadrová ponorka sa na zábere vynára z podzemnej základne

Ilustračná foto.
Zdroj: zdroj: profimedia.sk, koláž: tvnoviny.sk

Na snímke sú vidieť aj dve ťažné lode, ktoré ponorku odťahujú na more.

Komerčnému satelitu americkej spoločnosti Planet labs sa podarilo zaznamenať neobvyklý pohľad. V Juhočínskom mori urobil snímku vojenskej ponorky, ktorá práve vyplávala z podzemného tunela vedúceho do základne Jü-lin pod ostrovom Chaj-nan. O udalosti informoval americký server CNN.

Na satelitnej fotografii sa má nachádzať jadrová ponorka typu 093, ktorú poháňa tlakovodný reaktor. V službe je od roku 2006 a čínska armáda podľa organizácie NTI disponuje celkovo šiestimi ponorkami tohto typu.

Zdroj: Profimedia.sk

Primárnou úlohou ponorky je ničenie nepriateľských lodí a ponoriek. Na snímke sú vidieť aj dve ťažné lode, ktoré ponorku odťahujú na more.

Vytiahnutie cúvajúcej ponorky je podľa vyslúžilého kapitána Christophera Carlsona typický manéver. „Vzhľadom k stiesneným rozmerom tunela je veľmi riskantné nechať ponorku vyplávať pomocou vlastného pohonu. Použitie jadrového pohonu je naviac z bezpečnostných dôvodov zakázané. Ľudia si často neuvedomujú, že ponorky sú, pokiaľ sa nenachádzajú v morských hlbinách, veľmi neobratné a ťažkopádne," vysvetlil Carlson pre CNN.

 
CHAJ-NAN/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Čína

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.