Vodca Severnej Kórey nie je v kóme. Žiada pripravenosť na koronavírus a tajfún

nemoze si pisat s kamaratkami_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: TASR/AP

Tajfún Bavi má severozápadné pobrežie Kórejského polostrova zasiahnuť vo štvrtok.

Vodca Severnej Kórey Kim Čong-un v utorok počas zasadnutia politbyra vládnucej strany upozornil na reakcie krajiny v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2 a tajfúnom, ktorý má KĽDR zasiahnuť vo štvrtok. Uviedla to severokórejská tlačová agentúra, ktorá sa takto snaží vyvrátiť fámu, že Kim je v kóme. Obrazový ani zvukový záznam ale vodca neposkytol, vydali iba tlačovú správu.

Kim hovoril o nešpecifikovaných "chybách" a "nedostatkoch" vo vládnej kampani proti koronavírusu a žiadal, aby boli okamžite napravené.

Takisto žiadal dôslednú prípravu s cieľom minimalizovať škody spojené s tajfúnom Bavi, ktorý má krajinu zasiahnuť niekoľko týždňov po tom, ako prívalové dažde vyvolali záplavy a poškodili úrodu i domy.

Hospodárstvu krajiny uškodili i americké sankcie zavedené v súvislosti so severokórejským jadrovým programom a uzavretie hraníc krajiny z dôvodu pandémie koronavírusu.

Tajfún Bavi má severozápadné pobrežie Kórejského polostrova zasiahnuť vo štvrtok v skorých ranných hodinách. Podľa predpovedí to má byť jeden z najsilnejších tajfúnov, ktoré polostrov tento rok zasiahli.

Kim Čong-un na minulotýždňovom stretnutí vládnucej strany povedal, že stav hospodárstva krajiny sa nezlepšuje tak, ako dúfal. Severokórejský vodca po takmer piatich rokoch zvolal zjazd vládnucej Kórejskej strany práce, ktorý sa má uskutočniť v januári 2021.

Na tomto zjazde by mal byť predstavený nový päťročný plán rozvoja krajiny, ktorej ekonomiku vážne postihli medzinárodné sankcie i súčasná koronakríza.

PCHJONGJANG/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kim Čong-un

Dôležité udalosti