Bielorus opísal, ako fungujú Lukašenkovi bitkári z OMON-u: Keď ťa bijú, necítia k tebe nenávisť

Bezdôvodné násilie zo strany polície je aj v Bielorusku zakázané, režim ho však očividne toleruje, ba priam k nemu nabáda.

Ich úlohou je vzbudzovať strach a navodiť dojem, že akýkoľvek odpor je zbytočný. Špeciálne zásahové jednotky, ktoré sú trénované na potláčanie protestov, majú v Bielorusku zlú povesť.

Najvernejšími stúpencami „posledného európskeho diktátora“ Alexandra Lukašenka sú príslušníci jednotiek OMON, ktorí hromadne zatýkajú a bijú Bielorusov protestujúcich proti zmanipulovaným voľbám.

„Bitkárom“ z OMONU, ktorých je približne 1500, vďačí dlhoročný prezident za veľa. Sú jedným z hlavných dôvodov, prečo je stále pri moci. Píše o tom portál Lidovky.

Protesty proti Lukašenkovej už 26-ročnej vláde podnietilo jeho sporné znovuzvolenie v prezidentských voľbách z 9. augusta, ktoré sa považujú za zmanipulované.

Počas štyroch dní protestov zdržali príslušníci zásahových jednotiek, ktoré sú zložené prevažne z jednotiek OMON, vyše sedemtisíc ľudí. Boli medzi nimi demonštranti aj osoby, ktoré náhodne pochytali na ulici. Rýchlo ich odvliekli do pristavených autobusov a previezli do zadržiavacích centier, kde ich systematicky bili a ponižovali.


Príbehov a opisov týchto praktík sú plné sociálne siete. Niektorí zadržaní po týchto takzvaných „výchovných besedách“ skončili v nemocnici a majú trvalé následky.

V bieloruskej spoločnosti tieto brutálne metódy vyvolali veľkú vlnu nesúhlasu a opozičné protesty začali podporovať aj ľudia, ktorí boli dovtedy ticho.

Bezdôvodné násilie zo strany polície je aj v Bielorusku zakázané, režim ho však očividne toleruje, ba priam k nemu nabáda. Svedčí o tom fakt, že doteraz sa žiadny z príslušníkov OMON-u pre násilné činy nedostal do problémov. Naopak, Lukašenko ťažkoodencom v televíznom vystúpení poďakoval a navyše poznamenal, že „ešte postupovali mierne“.

„Keď ťa OMON bije, robí to ako mechanickú prácu, bez nenávisti. Dostal rozkaz, ten je pre neho svätý a plní ho,“ povedal pre Lidovky aktivista, ktorý má so zásahmi na demonštráciách osobnú skúsenosť.

Špeciálne jednotky OMON, určené primárne na zásahy proti demonštrantom, vznikli ešte v roku 1988 počas éry Sovietskeho zväzu a v Bielorusku ich neskôr iba premenovali na AMAP.

Vstúpiť do nich môže každý, kto má menej ako 25 rokov, stredoškolské vzdelanie a zvládne náročný fyzický test. Úspešný uchádzač musí zabehnúť tri kilometre pod 13 minút, urobiť 18 zhybov a najmenej 60 klikov za minútu. Asi najdrsnejšou skúškou je súboj v ringu proti presile.

Následný tréning je zameraný najmä na rozháňanie davu. Pri ostrých zásahoch majú jednotky k dispozícii najmodernejšiu techniku, pre koordináciu postupu využívajú aj drony, ktoré monitorujú situáciu z kilometrovej výšky.

zdroj: Twitter/AA_Sergeev

V dave medzi protestujúcimi OMON využíva aj provokatérov v civile, ktorí pomáhajú ľudí rozdeliť do menších skupín aj s ich následným zadržaním.

„Vždy sme sa správali adekvátne a v prípade, že dav stál, aj my sme ich nechali na pokoji,“ uviedol bývalý príslušník OMON Oleg v rozhovore pre ruskú redakciu stanice BBC. V minulosti podľa neho bol v jednotkách veľký počet veteránov sovietsko-afgánskej vojny a platili pravidlá cti, ktoré sa už dnes nedodržujú.

Lukašenkov režim dúfa, že spoliehaním sa na silu svojho represívneho aparátu a ignorovaním požiadaviek opozície sa mu podarí zo situácie vykľučkovať. Opakovanie volieb odmieta a ich výsledok považuje za definitívny.

MINSK/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Policajná brutalita

Dôležité udalosti