Zahraničné

Švajčiarsko bude mať novú hymnu. Vyhlásili na ňu verejnú súťaž

shutterstock_135772451.jpg

Z 10 návrhov, ktoré zverejnia na internete, bude môcť verejnosť vybrať tri postupujúce.

Vyše 200 švajčiarskych hudobných skladateľov sa zapojilo do verejnej súťaže na vytvorenie novej, burcujúcejšej štátnej hymny svojej krajiny.

Súťaž, ktorú organizuje Švajčiarska spoločnosť pre verejné statky, má za cieľ nahradiť súčasnú hymnu "Švajčiarsky žalm" skomponovanú mníchom Alberichom Zwyssigom v roku 1841. Kritici tvrdia, že je príliš hymnická a neodzrkadľuje moderné Švajčiarsko.


"Text je veľmi náročný a mnohí sa s ním nevedia identifikovať, keďže bol pôvodne napísaný ako cirkevná pieseň," uviedol Lukas Niederberger, riaditeľ zmienenej spoločnosti s 200-ročnou tradíciou, ktorá je vo Švajčiarsku rešpektovanou inštitúciou.

Hymna dostala nelichotivú prezývku "Švajčiarska predpoveď počasia", keďže sa v nej zmieňujú Alpy, ranná obloha aj hmlisté údolia. Iba malé percento obyvateľstva dokáže odspievať viac než jednu strofu textu hymny spamäti.

Do súťaže bolo zatiaľ prihlásených 208 príspevkov, z toho 129 v nemčine, 60 vo francúzštine, sedem v taliančine a desať v rétorománčine, menšinovom jazyku, ktorým sa hovorí na juhovýchode krajiny.

O desiatich najlepších rozhodne do jesene 30-členná porota, v ktorej sú zastúpení hudobníci, básnici, experti v jódlovaní, ako aj členovia športových zväzov - nová hymna totiž musí dobre vyznieť takisto na športových podujatiach.

Z desiatky návrhov, ktoré zverejnia na internete, bude môcť švajčiarska verejnosť vybrať postupujúce tri hymny. Víťaznú hymnu predložia vláde, ktorá sa o jej prijatí dohodne s jednotlivými kantónmi alebo k nej vypíše referendum.

Vypočujte si súčasnú švajčiarsku hymnu.


BERN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.