Zahraničné

Švajčiarsko bude mať novú hymnu. Vyhlásili na ňu verejnú súťaž

shutterstock_135772451.jpg

Z 10 návrhov, ktoré zverejnia na internete, bude môcť verejnosť vybrať tri postupujúce.

Vyše 200 švajčiarskych hudobných skladateľov sa zapojilo do verejnej súťaže na vytvorenie novej, burcujúcejšej štátnej hymny svojej krajiny.

Súťaž, ktorú organizuje Švajčiarska spoločnosť pre verejné statky, má za cieľ nahradiť súčasnú hymnu "Švajčiarsky žalm" skomponovanú mníchom Alberichom Zwyssigom v roku 1841. Kritici tvrdia, že je príliš hymnická a neodzrkadľuje moderné Švajčiarsko.


"Text je veľmi náročný a mnohí sa s ním nevedia identifikovať, keďže bol pôvodne napísaný ako cirkevná pieseň," uviedol Lukas Niederberger, riaditeľ zmienenej spoločnosti s 200-ročnou tradíciou, ktorá je vo Švajčiarsku rešpektovanou inštitúciou.

Hymna dostala nelichotivú prezývku "Švajčiarska predpoveď počasia", keďže sa v nej zmieňujú Alpy, ranná obloha aj hmlisté údolia. Iba malé percento obyvateľstva dokáže odspievať viac než jednu strofu textu hymny spamäti.

Do súťaže bolo zatiaľ prihlásených 208 príspevkov, z toho 129 v nemčine, 60 vo francúzštine, sedem v taliančine a desať v rétorománčine, menšinovom jazyku, ktorým sa hovorí na juhovýchode krajiny.

O desiatich najlepších rozhodne do jesene 30-členná porota, v ktorej sú zastúpení hudobníci, básnici, experti v jódlovaní, ako aj členovia športových zväzov - nová hymna totiž musí dobre vyznieť takisto na športových podujatiach.

Z desiatky návrhov, ktoré zverejnia na internete, bude môcť švajčiarska verejnosť vybrať postupujúce tri hymny. Víťaznú hymnu predložia vláde, ktorá sa o jej prijatí dohodne s jednotlivými kantónmi alebo k nej vypíše referendum.

Vypočujte si súčasnú švajčiarsku hymnu.


BERN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)

Krátka správa

Česká BIS odhalila agenta, ktorý šíril ruskú propagandu o vojne na Ukrajine.

Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) odhalila ruského agenta, ktorý v ČR zaisťoval šírenie ruskej propagandy o vojne na Ukrajine a využíval na to aj známe osobnosti. Na konferencii o dezinformáciách a hybridných hrozbách v Poslaneckej snemovni českého parlamentu to uviedol šéf BIS Michal Koudelka. BIS sa podľa slov Koudelku podarilo odhaliť, že jeden z dlhodobých ruských vplyvových agentov v Českej republike rozdal úplatky v hodnote niekoľkých tisíc eur za šírenie ruskej propagandy. (TASR)

Krátka správa

Francúzsko stiahne z Nigeru svojich vojakov i veľvyslanca.

Francúzsko do konca tohto roka stiahne svojich vojakov z Nigeru a ukončí vojenskú spoluprácu s touto africkou krajinou, kde prezidentská garda koncom júla zvrhla demokraticky zvolenú hlavu štátu Mohameda Bazouma. V nedeľu to oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Do vlasti sa vráti aj francúzsky veľvyslanec Sylvain Itté, povedal Macron. Pučisti požadovali jeho odchod už koncom augusta, čo Paríž odmietol. Režim v Nigeri oznámenie o stiahnutí francúzskych vojakov privítal a označil ho za "nový krok k suverenite" krajiny. (TASR)