Hurikán Laura nad Louisianou zoslabol, napriek tomu môže napáchať katastrofálne škody

Podľa úradov je ešte skoro hodnotiť doterajšie následky a škody spôsobené Laurou na americkom území.

Hurikán Laura vo štvrtok zoslabol zo štvrtej na tretiu kategóriu - niekoľko hodín po tom, čo zasiahol pevninu USA, konkrétne pobrežie štátu Louisiana blízko mesta Cameron.

Sprievodné vetry hurikánu mali naposledy v nárazoch rýchlosť 195 kilometrov za hodinu. Informovalo o tom americké Národné stredisko pre hurikány (NHC), na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AP.

Hurikán tretej kategórie sa nachádzal približne 50 kilometrov severozápadne od mesta Lake Charles v Louisiane a pohyboval sa na sever. Podľa najnovších správ ničivý vietor zasahoval pevninu aj hlbšie, prúdil i do častí východného Texasu a západnej Louisiany.

NHC aktualizovalo svoje odporúčania, podľa ktorých sa vody oceánu budú tlačiť na pobrežie a nárazy vĺn budú nebezpečné pre životy ľudí. Podľa NHC obrovské vlny spôsobia aj katastrofálne škody na území od štátneho parku Sea Rim v Texase až po Intracoastal City v Louisiane.

Meteorológovia predpovedali, že najvyššie vlny budú mať šesť metrov a budú sa vyskytovať v pobrežnom pásme Louisiany, kde sa nachádzajú napríklad mestá Holly Beach a Cameron.
Vlny môžu podľa týchto odborníkov preniknúť približne 65 kilometrov do vnútrozemia a záplavová voda neklesne niekoľko dní.

Podľa úradov je ešte skoro hodnotiť doterajšie následky a škody spôsobené Laurou na americkom území.


LAKE CHARLES/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Louisiana

Dôležité udalosti