Zahraničné

Irak oznámil, že "teroristi" obsadili sklad chemických zbraní

Boje v Iraku
Zdroj: SITA

Americká vláda je ale pokojná.

Extrémistická skupina Islamský štát obsadila obrovské bývalé zariadenie na uskladňovanie chemických zbraní 56 kilometrov severozápadne od irackej metropoly Bagdad, kde sú uskladnené zvyšky z 2500 znehodnotených rakiet naplnených pred desaťročiami smrtiacim nervovým plynom sarin, ale aj ďalšie chemické bojové látky. Irak to napísal v liste Organizácii Spojených národov (OSN), ktorý v utorok koloval medzi diplomatmi. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.

Americká vláda upokojovala obavy z obsadenia skladov militantmi. Vyhlásila, že to nepredstavuje hrozbu, lebo zbrane nie sú funkčné a bolo by veľmi ťažké, ak nie nemožné, použiť materiál na vojenské účely.

Iracký veľvyslanec pri OSN Muhammad Alí al-Hákim uviedol v liste generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi, že "ozbrojené teroristické skupiny" vtrhli 11. júna do skladovacieho zariadenia al-Musanná, zadržali príslušníkov obranných síl strážiacich sklad a skonfiškovali zbrane. Nasledujúce ráno šéf zariadenia spozoroval cez bezpečnostný kamerový systém rabovanie určitého vybavenia, potom však "teroristi" kamery odpojili.

Skupina Islamský štát, ktorá ovláda časti Sýrie, vyslala minulý mesiac svojich bojovníkov do susedného Iraku a tí rýchlo obsadili obrovské územie okolo hranice medzi oboma krajinami. Minulý týždeň vodca skupiny Abú Bakr Bagdádí vyhlásil vznik Islamského štátu čiže kalifátu na celom území, ktoré extrémisti ovládajú.

Iracký veľvyslanec spresnil, že v rozsiahlom komplexe obsadili extrémisti bunkre 13 a 41. V nich sa podľa správy OSN z roku 2004 nachádzala aj jedovatá látka kyanid sodný, ktorý je prekurzorom chemickej bojovej látky tabun, a delostrelecké granáty s horčicovým plynom (yperitom).

NEW YORK, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.