Horší ako zver. Belgické médiá zverejnili časový sled udalostí, ktoré viedli k smrti Jozefa Chovanca

Podľa belgických politikov tento prípad vrhá zlé svetlo na tamojšiu políciu.

Prípad úmrtia Slováka Jozefa Chovanca, ktorý zomrel vo februári 2018 po potýčke s políciou na letisku v meste Charleroi, je stále predmetom záujmu belgických médií.

Predovšetkým flámske denníky De Morgen a Het Laatste Nieuws, ktoré ako prvé zverejnili videozábery svedčiace o neprimeranom zásahu polície, túto kauzu denne sledujú. V pondelok sa De Morgen venoval prípadu na 2,5 stranách, pričom uviedol aj presnejší časosled udalostí, uviedla tlačová agentúra Belga.

Podľa pôvodných informácií Chovanec nastúpil do lietadla smerom do Bratislavy neoprávnene, nevedel sa preukázať platnou letenkou a po sporoch s personálom ho na kapitánov príkaz vyviedla von letisková polícia a umiestnila ho do cely predbežného zadržania.


Časový sled udalostí

Denník spresnil, že podľa dokumentov, ktoré redakcia mala možnosť preštudovať, - policajná správa a záznam z vypočutia policajtov pred Výborom P (Stály výbor na monitorovanie činnosti polície) - polícia vyviedla Chovanca okolo 18.30 h. O hodinu neskôr prokurátor údajne vyhlásil, že zadržaný pasažier potrebuje lekársku prehliadku.

K tomu došlo takmer o štyri hodiny neskôr - podľa údajov flámskej televízie VRT to bolo o 23.25 h.

Podľa VRT privolaný lekár zistil, že cela, v ktorej bol Chovanec umiestnený, je plná moču a výkalov. Lekár kvôli tomu ani nevstúpil dovnútra a z chodby sa pýtal zadržaného, či je všetko v poriadku. Bez toho, aby Slováka dôkladne vyšetril, potvrdil, že z lekárskeho hľadiska je možné, aby zostal aj naďalej zatvorený.

Po odchode lekára bol Chovanec nejaký čas pokojný, avšak okolo 01.30 h v noci začal búchať hlavou o dvere. Jeden z vypočúvaných policajtov uviedol, že v tom čase už boli viditeľné jeho zranenia, avšak službukonajúci policajti mu nariadili ísť spať.

Po asi pol hodine Slovák opäť začal so sebapoškodzovacími údermi a na zázname kamery o 04.26 h už mal celú tvár krvavú, čo si vyžiadalo príchod štvorčlennej skupiny policajtov do cely. "Musíme ísť dnu, ináč budeme vynášať mŕtvolu," povedal jeden z policajtov, podľa záznamu priemyselnej kamery.

"Nebude to veľká strata, ak ho stratíme"

Policajti počas výsluchu uviedli, že zadržaného násilím pritlačili na matrac, lebo "zaujal útočnú polohu". Podľa videozáznamu policajti "imobilizovali" Chovanca po dobu 16 minút.
Zároveň uviedli, že si mysleli, že ide o Nemca, lebo v jeho stave nerozumeli dobre flámčine, ktorou sa snažil hovoriť, aj preto najmladšia z nich, 22-ročná policajtka, nacistickým gestom pripomenula filmovú scénu, kde sa francúzsky herec Louis de Funés snaží napodobniť Hitlera. Stalo sa tak o 05.01 h ráno.

O tri minúty na to do cely prišla zdravotná sestra a lekár z lekárskeho zásahového tímu, ktorí mu nenahmatali pulz a rozhodli sa pre injekciu. "Dáme mu niečo. V žiadnom prípade to nebude veľká strata, ak ho stratíme," povedala zdravotná sestra podľa denníka De Morgen. Lekár skonštatoval, že k zástavu srdca došlo tesne predtým o 05.03 h.

Chovanec bol prevezený do nemocnice v meste Charleroi v stave kómy, oživiť sa ho už nepodarilo. De Morgen v tejto súvislosti cituje súdneho lekára Francoisa Beauthiera, podľa ktorého je príčina smrti jasná: mechanické udusenie.

Reakcie belgických politikov

Poslanci belgického federálneho parlamentu z výborov pre vnútorné záležitosti a spravodlivosť v utorok spochybnili zdôvodnenia najvyšších policajných a politických funkcionárov, že nemali dostatok informácií o prípade Chovanca. Podľa ich slov ide o ďalšiu kauzu, ktorá vrhá zlé svetlo na belgické policajné sily.

Denník De Morgen v utorok podrobne sledoval vypočúvanie bývalého ministra vnútra a súčasného flámskeho premiéra Jana Jambona, bývalej šéfky belgickej polície a šéfky Europolu Catherine De Bolleovej, ako aj súčasného šéfa federálnej polície Marca De Mesmaekera.

De Morgen upozornil, že séria poslaneckých otázok trvala viac ako dve hodiny, pričom k slovu sa prihlásili zákonodarcovia z viacerých politických strán.

Poslanci dali jasne najavo, že nie sú spokojní s vyhláseniami, ktoré predniesli Jambon, De Mesmaeker a De Bolleová, pričom najviac kritiky a obvinení si vyslúžil Jambon.

Poslanci požadujú konkrétnejšie objasnenia o prípade vrátane informácií o tom, ako vznikla prvá policajná správa, v ktorej nie sú zábery s policajným zákrokom voči Chovancovi, kto mal o týchto záberoch vedieť a prečo nebol spustený "poplach", že došlo k vážnemu incidentu skôr, ako sa k týmto záberom po dva pol roku dostali médiá.

Poslanec Stefaan Van Hecke zo strany flámskych zelených (Groen) priznal, že má podozrenie, že zo strany úradov došlo k pokusom zamiesť tento prípad pod koberec. "To poškodzuje obraz našej polície. Zdá sa, akoby sme začali konať iba po úniku videozáberov," uviedol a naznačil spojitosť s podobným incidentom, pri ktorom v roku 2010 počas policajnej väzby zomrel Jonathan Jacob. "V spôsobe, akým súdnictvo narába s týmito spismi, ale aj v spôsobe policajného toku informácií, je niečo štrukturálne zlé," odkázal Van Hecke.

Poslanec Ahmed Laaouej zo strany frankofónnych socialistov (PS) obvinil Jambona, že jeho príbeh o tom, že ako minister vnútra nemal dostatok informácií o prípade, je "nedôveryhodný", a naznačil, že prípad bral na ľahkú váhu. "Ak je cudzí štát znepokojený smrťou svojho štátneho príslušníka, nemali by ste sa uspokojiť s neúplnou policajnou správou," odkázal exministrovi.

Aj Franky Demon z Flámskej kresťanskodemokratickej strany (CD&V) pripustil, že komunikácia o narábaní so spisom týkajúcim sa J. Chovanca vyvoláva príliš veľa nezodpovedaných otázok. Dodal, že keď policajti zavinia smrť iného človeka, musia sa rozzvučať všetky "poplašné zvony" a minister vnútra musí o tom vedieť a zakročiť.

Poslankyňa Gaby Colebundersová z flámskej Strany pracujúcich (PVDA) upozornila Jambona, že v priebehu posledného týždňa mal protichodné vyhlásenia týkajúce sa priamo tohto prípadu. "Menili ste výpovede každý deň. Myslím si, že realita je taká, že Jambon nechcel o ničom vedieť," skonštatovala poslankyňa.

BRUSEL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti