Zahraničné

Zranený český vojak je vo vážnom stave. Doma ho čakajú tri malé deti

Afghanistan-6b1ed54e5d1c42629d479a7bc03a2a5b.JPEG

Po včerajšom samovraždenom útoku v Afganistane zahynuli štyria jeho kolegovia.

Rotmajster (39) Armády ČR v utorok prežil s vážnymi zraneniami samovražedný útok Talibanu neďaleko vojenskej základne Bagrám v Afganistane. Zahynuli pri ňom jeho štyria kolegovia. Čech absolvoval v noci nadnes v americkej nemocnici na základni už druhú náročnú operáciu. Počas dneška ho čaká tretia.

„Zranenia vojaka sú veľmi vážne, pretože bol v epicentre výbuchu. Je v podstate zázrak, že prežil. Mal veľkú dávku šťastia," povedal náčelník Peter Pavel. Dodal, že vojaka čakajú po dvoch "veľmi ťažkých a dlhých operáciách" ďalšie.

Podľa náčelníka generálneho štábu Armády ČR Petra Pavla bude jeho prevoz do vlasti možný, ak nenastanú žiadne komplikácie, asi o dva týždne.

Zdroj: SITA

„Prognóza je zatiaľ relatívne priaznivá. Jeho zdravotný stav vykazuje známky zlepšenia, ale predsa len rozsah zranení ešte neoprávňuje k optimistickým záverom, že všetko dobre dopadne," citoval ho server iDnes.cz.

Stropnický vo vysielaní Rádiožurnálu Českého rozhlasu uviedol, že "je to zhodou okolností vojak, ktorý má najväčšiu rodinu, má tri malé deti a manželku". Minister nevylúčil, že vojakovi zostanú trvalé následky.

Podľa Petra Pavla má americká armáda drastický obrazový záznam z miesta výbuchu, ktorý je síce tajný, ale české vyšetrujúce orgány sa s ním môžu oboznámiť.

Dnes večer odletí do Afganistanu český vojenský špeciál s piatimi vojakmi, ktorí nahradia štyri obete a zraneného vojaka. Späť špeciál privezie vo štvrtok popoludní telesné pozostatky obetí. Po prílete sa na letisku Praha-Kbely uskutoční krátky smútočný ceremoniál s vojenskými poctami.

Česká vláda dnes tiež môže rozhodne o vyhlásení štátneho smútku. Okrem štyroch Čechov zahynula pri útoku aj skupina afganských civilistov. Podľa Armády ČR bolo afganských obetí sedem, z toho jedno dieťa. Asistenčná misia v Afganistane však uvádza najmenej 12 afganských obetí vrátane desiatich detí, napísali Novinky.cz.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Azerbajdžan zadržal vysokopostaveného veliteľa Náhorného Karabachu.

Podľa azerbajdžanských úradov má byť podozrivý z „teroristickej“ činnosti v tomto regióne, ktorý má arménske väčšinové obyvateľstvo a nachádza sa v rámci hraníc Azerbajdžanu. Bezpečnostná služba identifikovala muža ako Davita Manukjana. V arménskej armáde mali povýšiť do hodnosti generálmajora, potom sa stal prvým zástupcom veliteľa separatistických síl v Náhornom Karabachu.

Krátka správa

Nemecko potvrdilo spoločné pohraničné hliadky s Poľskom a ČR.

Potvrdila to nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. Spoločné hliadky českých, poľských a nemeckých pohraničníkov budú podľa ministerky posilnené. Faeserová tiež uviedla, že tieto tri krajiny vytvoria aj pracovnú skupinu na boj proti prevádzačstvu.

Krátka správa

Rusko začína s jesenným odvodom brancov, na Ukrajine nasadení nebudú.

Každoročný jesenný odvod do armády sa začína 1. októbra. Generálny štáb ruskej armády však budúcich odvedencov ubezpečil, že nebudú nasadení vo vojne na Ukrajine. Kontradmirál Vladimir Zemľanskij, ktorý má v generálnom štábe ruskej armády na starosti odvody, uviedol, že branci absolvujú len 12-mesačnú základnú vojenskú službu.

Krátka správa

Francúzsko zápasí s inváziou ploštíc.

Parížska radnica požiadala francúzsku vládu, aby v záujme ochrany verejného zdravia urýchlene prijala opatrenia proti plošticiam, ktorých výskyt zaznamenali už aj v prostriedkoch hromadnej dopravy. Podľa prieskumu Národnej agentúry pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci sa zamorenie plošticami vyskytuje v 11 percentách francúzskych domácností.

Krátka správa

Prevádzka letiska vo Frankfurte bola prerušená po spozorovaní dronu.

Viacero letov bolo zrušených alebo odložených. Prevádzka medzinárodného letiska bola úplne zastavená asi na 40 minút. Bezpilotné lietadlo spozorovali opakovane.