Navaľnyj sa mal otráviť cez pokožku. Podľa ruského poslanca sa k jedu dostal až v Nemecku

Tragická nehoda pri obci Chlmec.
Zdroj: Profimedia.sk

Ruskí lekári nesúhlasia so stanoviskom nemeckých kolegov.

Nervovo paralytická látka zo skupiny novičok sa dostala do tela ruského opozičného politika Alexeja Navaľného cez kožu. Stopy jedu sa našli v jeho krvi, koži, moči aj na fľaši, z ktorej pil vodu. Informoval o tom portál týždenníka Der Spiegel.

Ruskí lekári nesúhlasia so stanoviskom nemeckých kolegov, že Navaľnyj mohol byť otrávený látkou typu novičok. Hlavný toxikológ Omskej oblasti na juhozápade ruskej Sibíri tvrdí, že zdravie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa mohlo zhoršiť v dôsledku nesprávneho stravovania, stresu alebo únavy. Ruský lekár tiež trvá na tom, že vo vzorkách odobratých z Navaľného tela lekármi na Sibíri nebol nájdený žiaden jed.

Člen bezpečnostného výboru Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, Andrej Lugovoj je presvedčený, že novičok sa k Navaľnému dostal až v Nemecku. "Ak tam niečo našli, tak mu to s najväčšou pravdepodobnosťou dali na klinike v Berlíne," vyhlásil Lugovoj.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vo štvrtok na stretnutí s ruským premiérom Michailom Mišustinom uviedol, že bieloruským vojenským spravodajským službám sa podarilo zachytiť "rozhovor medzi Varšavou a Berlínom", ktorý svedčí o tom, že vyhlásenie Berlína o Navaľného otrávení je falošnou správou. Lukašenko zdôraznil, že u Navaľného k otrave nedošlo.

Bieloruský prezident dodal, že prepis tohto "zaujímavého rozhovoru, ktorý jasne ukazuje, že ide o falzifikát", poskytne ruskej tajnej službe FSB.

Nemecká vláda je presvedčená, že Navaľnyj bol otrávený látkou typu novičok, ktorá bola použitá aj v roku 2018 pri útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru.

Navaľnyj je momentálne v ťažkom stave hospitalizovaný v berlínskej nemocnici Charité. Do hlavného mesta Nemecka ho previezli letecky 22. augusta zo sibírskeho mesta Omsk. Tam ho hospitalizovali 20. augusta po núdzovom pristátí lietadla, keď mu počas letu z mesta Tomsk do Moskvy prišlo nevoľno.

BERLÍN, MOSKVA/TASR, kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Alexej Navaľnyj

Dôležité udalosti