Donalda Trumpa nominovali na Nobelovu cenu mieru

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP/Evan Vucci

Minulý rok nominovali na Nobelovu cenu mieru 318 ľudí.

Amerického prezidenta Donalda Trumpa nominovali na Nobelovu cenu mieru pre jeho úsilie sprostredkovať nadviazanie mieru medzi Izraelom a Spojenými arabskými emirátmi (SAE), informovala v stredu televízia Sky News.

Trumpa nominoval nórsky politik a člen parlamentu za pravicovú Pokrokovú stranu Christian Tybring-Gjedde, uviedla televízia Fox News.

"Pre jeho zásluhy si myslím, že spravil pre nadviazanie mieru medzi národmi viac ako väčšina ostatných nominantov na túto cenu," povedal Tybring-Gjedde pre Fox News.
Washington v utorok oznámil, že Izrael a SAE 15. septembra podpíšu v Bielom dome prelomovú dohodu o normalizácii vzájomných diplomatických vzťahov.

Oznámenie prišlo len mesiac po tom, ako Izrael a SAE 13. augusta oznámili, že dosiahli dohodu o normalizácii vzájomných diplomatických vzťahov, na ktorú by mala nadväzovať celá škála bilaterálnych dohovorov.

"Pretože očakávame, že aj iné krajiny Blízkeho východu pôjdu v šľapajach SAE, táto dohoda by mohla zásadne zmeniť Blízky východ na oblasť kooperácie a prosperity," uviedol nórsky politik a dodal, že "nie je veľkým zástancom" Donalda Trumpa, mnohí ľudia však už cenu mieru získali, aj keď toho urobili menej.

Nejde o Trumpovu prvú nomináciu na túto cenu - v roku 2018 ho Tybring-Gjedde nominoval po jeho summite so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Cenu však nedostal.

Minulý rok nominovali na Nobelovu cenu mieru 318 ľudí. 

WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nobelova cena

Dôležité udalosti

ONLINE: Zelenskyj varoval Bielorusov pred snahou Ruska zatiahnuť ich do vojny ON-LINE
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zverejnil príhovor k občanom Bieloruska, ktorých vyzval na solidaritu s Ukrajinou a zároveň varoval pred snahou Moskvy zatiahnuť ich do vojny.

  • Raketový útok v Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny si vyžiadal šesť obetí. Raketu odpálil ruský strategický bombardér typu Tu-22.

  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude v utorok pred summitom NATO v Madride viesť rozhovory s lídrami Švédska, Fínska a Severoatlantickej aliancie.