Policajti postrelili neozbrojeného autistického chlapca. Matka ich privolala, aby ho upokojili

cipi_tvnoviny.mp4
Zdroj: reprofoto: YouTube/ KUTV 2 News Salt Lake City

Kľúčové pre vyšetrovanie incidentu budú zábery z kamier umiestnených na telách policajtov.

Americká polícia čelí ďalšiemu obvineniu z použitia neprimeranej sily. Zasahujúca hliadka v piatok v Salt Lake City v Utahu niekoľkokrát postrelila a vážne zranila neozbrojeného chlapca (13) s Aspergerovým syndrómom, ktorý dostal záchvat hnevu. Informoval o tom portál CNN.

Policajtov do domu privolala matka, ktorá chcela, aby jej pomohli syna upokojiť a odviezť ho do nemocnice. Chlapec dostal záchvat, keď sa dozvedel, že matka ide po takmer roku opäť do práce. Žena dúfala, že keď syn uvidí mužov v uniformách, upokojí sa a začne spolupracovať. Zasahujúci policajti ale zásah nezvládli. Chlapec sa odmietol podriadiť, policajti vytiahli zbraň a niekoľkokrát ho postrelili.

„Hovorila som im, že nie je ozbrojený, že im nemá ako ublížiť. Iba kričí a je rozzúrený. Je to iba dieťa, ktoré sa dožaduje pozornosti a nevie sa ovládať," uviedla Golda Bartonová, matka postreleného chlapca. Trinásťročný Linden Cameron utrpel vážne zranenia. Do nemocnice ho prijali s prestreleným močovým mechúrom, má poškodené črevá a jeden projektil ho trafil do ramena.

Hovorca polície Keith Harrocks na tlačovej konferencii uviedol, že „policajti konali v domnienke, že zasahujú proti psychotickému mladistvému, ktorý mal pred zásahom niekoho ohrozovať so zbraňou" . Policajti tvrdili, že chlapec sa snažil z domu ujsť a vtedy začali strieľať.

„Je to len dieťa. Prečo ho nespacifikovali ručne? Prečo nepoužili paralyzér alebo gumový projektil? No tak, ste predsa veľkí policajti, ktorí majú toľko možností," pýtala sa zronená matka počas rozhovoru pre stanicu KUTV.

Faktom je, že na mieste sa žiadna zbraň nenašla. Kľúčové pre vyšetrovanie incidentu budú zábery z kamier umiestnených na telách policajtov. Starostka Salt Lake City Eerin Mendenhallova verejne sľúbila, že prípad bude dôkladne vyšetrený.


Zdroj: YouTube/KUTV 2 News Salt Lake City

SALT LAKE CITY/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Policajná brutalita

Dôležité udalosti