Putin: Ruské vojenské sily sa po spoločnom cvičení s Bieloruskom vrátia do Ruska

Návšteve v Rusku predchádzali intenzívne prípravy.

Ruské ozbrojené sily sa po ukončení spoločného vojenského cvičenia s Bieloruskom vrátia na svoje základne, oznámil v pondelok ruský prezident Vladimirom Putin. Informovala o tom agentúra TASS.

Do Bieloruska dorazilo v pondelok 300 príslušníkov ruských síl, ktorí počas cvičenia s názvom Slovanské bratstvo použijú takmer 70 kusov bojovej a špeciálnej techniky výsadkovej divízie Pskov. "Po ukončení spoločného vojenského programu sa ruské sily vrátia na miesto svojho trvalého nasadenia," uviedol Putin na začiatku rokovania s bieloruským prezidentom  Alexandrpm Lukašenkom.

Putin zdôraznil, že do istej miery je toto cvičenie pre armádu rutina. "Ešte raz opakujem, aby som vylúčil akékoľvek špekulácie: je to udalosť, ktorá bola naplánovaná a dokonca oznámená minulý rok," povedal.

Prvé cvičenie Slovanského bratstva sa konalo v Rusku v roku 2015. Odvtedy ich usporadúvala vždy niektorá z trojice krajín - Bielorusko, Rusko alebo Srbko.

Na tohtoročnom cvičení, ktoré sa koná v dňoch 14.-25. septembra, sa mali zúčastniť aj srbské vojenské jednotky. Po nátlaku zo strany Európskej únie však Srbsko zrušilo všetky vojenské cvičenia, ktoré malo naplánované na najbližších šesť mesiacov.

Bieloruské ministerstvo obrany už dávnejšie oznámilo, že cieľom manévrov bude nácvik spoločných operácií v boji proti terorizmu.

Lukašenko pricestoval do Soči v situácii, keď v Bielorusku pokračujú masové protesty proti výsledkom augustových prezidentských volieb, za ktorého víťaza bol vyhlásený.

Napriek tomu, že Lukašenko počas predvolebnej kampane používal protiruskú rétoriku, po prezidentských voľbách ho Putin podporil: zablahoželal mu k víťazstvu a sľúbil, že v prípade potreby pošle ako posilu ruských policajtov, aby pomáhali zasiahnuť proti demonštrantom.

Zdroj: TASR/AP

Protivládne zhromaždenia v Bielorusku bývajú najpočetnejšie vždy v nedeľu. Priemerná účasť na nich podľa odhadov médií presahuje 100-tisíc ľudí. V prvých dňoch protestných akcií bolo zadržaných asi 7 000 ľudí, väčšina z nich už bola medzičasom prepustená.

V posledných dňoch však polícia opäť prikročila k zatýkaniu demonštrantov. Uplynulú nedeľu na protestoch polícia v celej krajine zadržala 774 ľudí, z nich viac ako 500 v Minsku, kde sa demonštrácia konala pod názvom Pochod víťazov. Uviedla to v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na informácie bieloruského ministerstva vnútra.

Lukašenkovej návšteve v Rusku predchádzali intenzívne prípravy. Počas augusta prezidenti oboch krajín absolvovali šesť spoločných telefonátov. Začiatkom septembra do Minska zavítal ruský premiér Michail Mišustin a deň predtým pricestoval do Moskvy bieloruský minister zahraničných vecí Uladzimir Makej.

Agentúra TASS pripomenula, že sa konali aj rusko-bieloruské konzultácie v oblasti energetiky, dopravy či ďalších tém.

Ako informovala tlačová služba Kremľa, na rokovaniach v Soči sa bude diskutovať o kľúčových otázkach ďalšieho rozvoja rusko-bieloruských vzťahov a ich strategického partnerstva a spojenectva.


Zdroj: youtube/ Информационное агентство БелТА

SOČI/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti