Na Grécko sa rúti stredomorský hurikán. Môže byť najsilnejší v histórii

Vietor by podľa Saffirovej-Simpsonovej hurikánovej stupnice mal dosiahnuť silu hurikánu 1. až 2. kategórie.

V oblasti Stredozemného mora vznikla obdoba nebezpečného hurikánu. Takzvaný medikán má prejavy a účinky podobné hurikánu. Už v nasledujúcich hodinách môže medikán v oblasti Stredozemného mora spôsobiť značné škody.

Ianos mieri na Grécko, ktoré zasiahne už v piatok v ranných hodinách. Najväčšiu silu Medikánu pocítia známe dovolenkárske ostrovy ako Lefkas, Kefalonia, alebo známy Zakynthos, kde sa očakávajú aj materiálne škody. Informuje portál severe-weather.eu.

Ak je tlaková níž dostatočne hlboká, tak sa môže v Atlantiku vytvoriť až hurikán, prípadne nad Pacifikom tajfún. Obdoba takéhoto systému v oblasti Stredozemného mora sa zasa nazýva medikán. Všetky tieto systémy však majú jednu spoločnú vec. Vznikajú, ak teplota mora, či oceánu prekračuje teplotu +26 °C.

Medikán prinesie so sebou silný nárazový vietor, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť až 200km/h, početné zrážky, pričom sa predpokladá že za 48 hodín v južnom a západnom Grécku napadne v niektorých regiónoch (najmä Peloponéz) až 500 mm zrážok.

Vietor by podľa Saffirovej-Simpsonovej hurikánovej stupnice mal dosiahnuť silu hurikánu 1. až 2. kategórie.

V oblasti Peloponézu môžu vznikať aj vodné tornáda. Na ostrove Zakynthos sa v piatok skoro ráno očakávajú až 7 metrové vlny.

Medikán sa po dosiahnutí pevniny zoslabí a nie je isté, či úplne nad Gréckom zanikne, alebo nie. Niektoré modely počítajú s ďalším postupom smerom k juhu až juhovýchodu - nie je tak vylúčený ani následný zásah Kréty, aj keď už v trochu slabšie podobe.

Pokiaľ sa naplnia aktuálne predikcie numerických modelov, tak sa môže Ianos zaradiť medzi najsilnejšie medikány v histórii pozorovaní.

ATÉNY/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Grécko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.