Vinárska oblasť v Kalifornii je v plameňoch. Evakuovali aj nemocnicu

Adela Vinczeová a Daniel Dangl
Zdroj: TASR/AP

Príčinu požiarov preverujú úrady. Z oblasti dosiaľ mŕtvi ani zranení hlásení neboli.

Lesný požiar, ktorý vypukol v nedeľu vo vinárskej oblasti Napa Valley v severnej časti amerického štátu Kalifornia, zachvátil viac ako 800 hektárov a vynútil si evakuáciu miestnej nemocnice i stoviek domov. S odvolaním sa na vyjadrenie tamojších úradov o tom informovala agentúra Reuters.

Požiar vypukol v nedeľu pred svitaním neďaleko mesta Calistoga a následne sa rozšíril až k mestám Deer Park a St. Helena, kde sa plamene priblížili takmer až k nemocnici Adventist Health St. Helena.

Dovedna 55 pacientov, ktorí tam boli hospitalizovaní, evakuovali v priebehu piatich hodín do bezpečia pomocou sanitiek a vrtuľníkov, povedala agentúre Reuters hovorkyňa nemocnice Linda Williamsová. Dodala, že napriek dymu, ktorý zahalil okolie nemocnice, bola obloha na lety helikoptér dostatočne čistá.

Zdroj: TASR/AP

Išlo už o druhú evakuáciu tejto 151-lôžkovej nemocnice v priebehu mesiaca zapríčinenú požiarom. K tej prvej došlo v auguste, keď viacero okresov severne od oblasti San Francisco Bay Area zachvátili požiare.

Miestne úrady nariadili okrem nemocnice v nedeľu aj evakuáciu približne 600 domov a obyvateľom zhruba 1400 ďalších domov odkázali, aby boli pripravení v prípade vyzvania okamžite opustiť svoje domovy.

Do večera sa už plamene poháňané vetrom dosahujúcim v nárazoch rýchlosť do 80 kilometrov za hodinu rozšírili na plochu približne 728 hektárov zahŕňajúcu trávnaté stráne i dubové lesy, pričom hasiči nad nimi nemali podľa vlastného vyjadrenia takmer žiadnu kontrolu.

Príčinu požiarov preverujú úrady. Z oblasti dosiaľ mŕtvi ani zranení hlásení neboli.

LOS ANGELES/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.