Synovec Pabla Escobara našiel časť jeho rozprávkového bohatstva. Milióny boli ukryté v stene

Nicholas Gismondi (doľný rad tretí sprava) s manželkou a rodinou na svadbe svojho syna
Zdroj: reprofoto: YouTube/Ultramix TV. koláž: tvnoviny

Kolumbijská vláda do tohto dňa našla zatiaľ iba 100 miliónov dolárov z multimiliardového majetku najbohatšieho narkobaróna.

Synovec neslávne známeho narkobaróna Pabla Escobara našiel v strýkovej nehnuteľnosti hotový poklad. Zhruba 18 miliónov amerických dolárov (15,5 milióna eur) bolo ukrytých v stene v byte, v ktorom Nicolás Escobar býval uplynulých päť rokov. Píše o tom portál BBC.

Po náleze povedal, že to nebolo prvýkrát, čo našiel peniaze na miestach, kde sa jeho strýko skrýval pred políciou. Šéf Medellínskeho kartelu poschovával milióny dolárov v nehnuteľnostiach po celej Kolumbii. Pablo Escobar je označovaný za najbohatšieho kriminálnika všetkých čias. Keď bol na vrchole zarábal až 60 miliónov dolárov denne.

Odhaduje sa, že nazhromaždil majetok v hodnote 30 miliárd dolárov, vďaka čomu ho časopis Forbes v roku 1989 zaradil medzi 10 najbohatších ľudí planéty. Počas jeho pôsobenia na čele Medellínskeho kartelu kontroloval približne 80 percent trhu s kokaínom prepravovaným do USA.

https://www.youtube.com/watch?v=RkN7Qg2Bz00

Zdroj: YouTube/Ultramix

Nicolás Escobar v rozhovore pre kolumbijské médiá priznal, že v skrýši našiel aj písací stroj, satelitné telefóny, zlaté pero a analógový fotoaparát s filmom, ktorý ešte nestihol vyvolať. Niektoré bankovky staré desiatky rokov už boli znehodnotené a teda nepoužiteľné.

Pablo Escobar takýmto spôsobom každý rok prichádzal o milióny dolárov, pretože časť peňazí zožrali potkany, iné bankovky boli zničené vplyvom prírodných podmienok. Traduje sa, že v Kolumbii sa ešte nachádzajú mnohé Escobarove skrýše, na ktoré sa zabudlo.

Známy je príbeh, keď raz narkobarón spálil 2 milióny dolárov, aby sa v horskom úkryte zohriala jeho dcéra.

Nicolás v rozhovore uviedol, že so strýkom si boli blízky a často ho sprevádzal pri rôznych príležitostiach. Raz sa dokonca stal obeťou únosu. „Mučili ma sedem hodín. Dvoch mojich zamestnancov napadli s motorovou pílou," spomína na ťažké časy. Únoscovia sa snažili zistiť, kde sa skrýva jeho strýko.

Kolumbijský „kráľ kokaínu" zomrel v roku 1993 po naháňačke s políciou po strechách domov v Medellíne, keď ho niekoľkokrát postrelili. Špekuluje sa, že Escobar spáchal samovraždu. Zomrel totiž na následky strelného poranenia za uchom, pričom polícia ho mala zasiahnuť do chrbta a nohy.

Okamžite po jeho smrti sa začali šíriť zvesti o ukrytom bohatstve. Kolumbijská vláda do tohto dňa našla zatiaľ iba 100 miliónov dolárov, a to vrátane zlatých tehiel, ktoré boli zakopané po celej krajine. V roku 2009 sa našlo 8 miliónov dolárov v podzemnom komplexe postavenom v džungli, kde kedysi stála továreň na výrobu kokaínu.

 
BOGOTÁ/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poklad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.