Voľby v rumunskej obci vyhral nebožtík. Lepšieho starostu sme ešte nemali, tvrdia voliči

Trhlina v trupe vraku trajektu Estonia.
Zdroj: reprofoto: YouTube/Digi24HD

Aliman Ion zomrel na komplikácie spojené s koronavírusom.

Obyvatelia rumunskej obce Deveselu boli so svojim starostom natoľko spokojný, že ho opätovne zvolili aj keď už bol mŕtvy. Aliman Ion († 57) zomrel pred dvomi týždňami na komplikácie spojené s koronavírusom, napriek tomu sa stal víťazom nedeľňajších komunálnych volieb. Píše o tom portál BBC.

Miestni ľudia sa zhodujú, že svoju prácu si robil dobre a posmrtné víťazstvo si zaslúži. Hneď ako odvolili, sa mnohí z nich vybrali k jeho hrobu, aby tam zapálili sviečky.

„Je to tvoje víťazstvo. Vieme, že na nás budeš hrdý. Odpočívaj v pokoji", uviedol nemenovaný obyvateľ obce v rozhovore pre televíziu Digi24HD.

Aliman bol zvolený na tretie funkčné obdobie. V obci Deveselu, ktorá má asi 3-tisíc obyvateľov, získal 64 percent hlasov.

„Rešpektoval všetky zákony, nemyslím si, že ešte niekedy budeme mať takého dobrého starostu," myslí si miestna obyvateľka.

Alimana si v dedine vážili aj pre jeho vojenskú minulosť. V mladosti slúžil v rumunskom námorníctve, v ktorom dosiahol dôstojnícku hodnosť.

Podľa rumunských zákonov sa starostom teoreticky môže stať aj nebožtík. Akonáhle je jeho meno vytlačené na hlasovacích lístkoch, zo zoznamu kandidátov ho už nemôžu vyradiť. Nič to vśak nemeí na tom, Deveselu čakajú nové voľby.

Podobný prípad Rumunsko zažilo aj v roku 2008, keď si v obci na východe krajiny vedome opäť zvolili doterajšieho starostu, ktorý zomrel krátko po otvorení volebnej miestnosti.


Zdroj: YouTube/ Digi24HD

DEVESELU/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Komunálne voľby

Dôležité udalosti